SON DAKİKA
Hava Durumu

Gezelim Görelim 02.09.2019

Yazının Giriş Tarihi: 02.09.2019 09:12

1877-78 Osmanlı Rus harbi öncesi, yaşanılan ortamdan huzursuz olan muhacırlar 1871 yılında Bulgaristan'ın Şumnu kasabası Hoca köyünden ve Razgat kasabası Kurtlar köyünden gelerek Kocagür Köyü'nü kurarlar. Kırk hane gelen muhacırlar önce Afretin çiftliğini sonra da Hasan Tahsin Efendi'nin çiftliği satın alırlar. İlk kurulduğunda çevrenin sık ağaçlı olmasından dolayı köye ‘Gür’ adı verilmişse de daha sonra çevre köylerden büyük olması nedeniyle ‘Kocagür’ olarak değiştirilmiştir.

Biga'dan Çanakkale yönüne çıkıştaki Karabiga kavşağından sağa dönülür, Güleç Köye varıldığında soldaki sapaktan dönülür. Yeniçiftlik ve Hacıhüseyinyaylası köyleri geçildikten sonra Kocagür Köyü'ne ulaşılır. Kocagür Köyü'nün Biga ilçe merkezine uzaklığı 19,8 kilometredir.

Biga Ovası köylerinden biri olan Kocagür Köyü, Biga'nın en zengin köylerinden biridir. Köyde sanayi işçisi olan çiftçi çocukları önemli bir yer tutar. Yaklaşık 8 bin dönüm sulamalı tarım yapılabilen arazisi vardır. Geçmişte çeltik ekilmişse de, son yıllarda mısır, ayçiçeği, biber ve domates ağırlıklı sulu tarım yapılmaktadır. Kocagür Köyü'nde hayvancılık da çok büyük bir öneme sahiptir. Çiğ süt üretim miktarı açısından Biga'nın bir kaç köyünden biridir.

Korunamadıkları için sayıları iyice azalan köyün tarihi çınarlarının yaşları bilinmiyor. 

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.