SON DAKİKA
Hava Durumu

Gezelim Görelim 01.09.2019

Yazının Giriş Tarihi: 02.09.2019 08:46

Kaldırımbaşı Köyü'ne, Biga'dan Çanakkale yönüne çıkışta Karabiga kavşağından sola döndüğünüzde ulaşmış olursunuz. Biga ilçe merkezi ile Kaldırımbaşı Köyü merkezi arasındaki uzaklık 4 kilometredir.  

Bulgaristan’ın Razgrad bölgesinden1878 yılında göç eden muhacirlerin yerleşik olduğu Kaldırımbaşı köyünde, bugün de kültürel dokuyu belirleyen kimlik “93 Muhaciri” kimliği. Bir başka deyişle; kent yaşamına kolay uyum sağlayan, batılı, çalışkan, pratik ve kazanmayı bilen bir kimlik. Bu kimliğin ayırdedici özelliklerinden biri evliliklerde görülüyor. Köy içinden evlilik yok denecek kadar az. Gelinlerin çoğunluğu yakın köylerden. Kızlar ise ağırlıklı Biga’ya gelin gidiyor. Bunda, “Biga’da oturmayana varılmaz” tavrı etken. Bu konuda en çarpıcı tabloyu ise köydeki kahvelerden birinde sorumuzu yanıtlayan orta yaşlı bir köylü çiziyor.

Köyün arazileri sınırlı. Yıllar boyu bahçecilik yapan köylü, tarlaya bağımlı gelirle çıkış yolu bulunmadığını erken görerek Biga’da şansını denemiş. Önce esnaf ve sanatkar olmuşlar, aralarından bazıları işlerini büyütmüş ve fabrikalar kurmuşlar. Köy çocukları yoğunlukla öğrenimi seçmiş ve öğretmen ağırlıklı kamu ve özel sektörde çalışan, serbest meslek sahibi insanlar olmuşlar.

Kaldırmbaşı Köyü'nde büyükbaş, küçükbaş ve kanatlı hayvan besiciliği oldukça güçlü. Her ne kadar hala köy içinde ve kapalı sistem damlar görünüyorsa da, köy dışında besicilik yapan köylüler var.

Kamyonculuk ya da şoförlük de Kaldırımbaşı’nda göze çarpan işlerden.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.