SON DAKİKA
Hava Durumu

ÇANAKKALE SAAT KULESİ 12.12.2018

Yazının Giriş Tarihi: 12.12.2018 12:06

Çanakkale Saat Kulesi

Sadece İzmir’in Saat Kulesi ünlü diye düşünenleri fikirlerinden caydıracak denli etkileyicidir Çanakkale Saat Kulesi.. Güzel şehrimizin merkezinde yükselen 20 metrelik, 5 katlık mimari eser Sultan II. Abdülhamid döneminde 1896 yılında Sancakbeyi Cemil Paşa tarafından yaptırılmıştır. Dönemin Çanakkale İtalyan konsolosu Vitalis Gaptirole de saat kulesinin yapımına katkıda bulunmuştur.  Saat Kulesi yüksek bir kare prizma şeklinde olup, Ayvalık kesme taşından yapılmıştır. İlk bölümü balkon ve diğerleri silmelerden oluşan dört bölüme sahiptir. En üstte bulunan altıgen kubbenin içindeki çanın altında ise 4 bir tarafa bakan yuvarlak kadranlı saatler mevcuttur.  Çanakkale’nin zengin tarihinin simgesel göstergeleri arasında yer alan Çanakkale Saat Kulesi aşağıdan yukarıya doğru incelen bir mimariye sahiptir. Yapı üç silme ile dört bölüme ayrılmış olup tam zirvesinde çokgen şeklinde bir köşk barındırmaktadır.

Çanakkale Saat Kulesi’nin saati kulenin dördüncü katında bulunur. Çanakkale’nin en eski ve en yeni fotoğraflarında heybetli siluetiyle yer alan bu yapı Çanakkale’ye gelenlerin en çok dikkatini çeken sembollerden biri olarak kabul edilmektedir.

Osmanlı İmparatorluğu’nun gelişmiş mimarisinden izler taşıyan Çanakkale Saat Kulesi’nin taş işçiliği dikkat çekmektedir. Geceleri ışıklandırılan ve şehrin merkezinde mistik bir hava yaratan bu eser Çanakkale ziyaretlerinin olmazsa olmaz destinasyonlarından biri olma özelliği taşımaktadır.

Yakın tarihin köprüsü olarak nitelendirilen Çanakkale Saat Kulesi; merkezi konumu ve dikkat çekici mimarisiyle geçmişini sahiplenen ama aynı zamanda yenilikleri de kucaklayan Çanakkale’nin sembollerinden biri olarak düşünülmekte ve sahiplenilmektedir.

Zaman içerisinde çevresinde yükselen binalara inat tüm ihtişamını koruyan ve görenleri kendine hayran bırakan bu yapı Çanakkale halkının vazgeçemediği buluşma noktalarından da biridir. Birçok anlamda simgeselliğini konuşturan saat kulesi yakın zamanda üç aylık bir restorasyon çalışması geçirmiştir. Tarihini özenle koruyan ve geleceğini geçmişinden güç alarak şekillendiren Çanakkale yenilenmiş görüntüsüyle hayranlık uyandıran saat kulesini sahiplendiğini bir kez daha gözler önüne sermiştir. Çevre düzenleme çalışmaları ile çehresi değişmeye devam eden bu yapı Çanakkale’nin kalbinde atan bir güzellik olarak tarihe damga vurmaya devam edecektir.

Sadece Türkiye’nin değil dünyanın da en özel ve güzel şehirleri arasında yer alan Çanakkale’mize  yolu düşenlere bu simgesel yapıyı görmeden Çanakkale’den ayrılmamalarını öneriyoruz.


Saat Kulesinin Tarihi Hikayesi …Ne Amaçla Yapılmıştır?

 İtalyan Konsolosluğu yapan Vitalis’in çabalarıyla şehre “Su getirilmesi” amacıyla yaptırılmıştır.   Bu olay Çanakkale 18 Mart Üniversitesi öğretim görevlileri tarafından kitabenin günümüz Türkçesine çevrilmesiyle anlaşılmıştır. Vitalis Çanakkale’de kendi için yaptırdığı evinde uzun süreler İtalyan konsolosu ve tüccar olarak meslek hayatına devam etmiştir. Ardından yaşadığı bir sağlık problemi nedeniyle gittiği İtalya’da hayatını kaybetmeden önce verdiği vasiyetiyle Çanakkale’ye bir saat kulesi yaptırılarak şehre aynı zamanda su götürülmesini istemiştir.

 

Saat Kulesi hakkında hemen herkesin, hepimizin merak ettiği bir şey daha var… Üzerindeki Kitabeyi herkes görüyor ama anlamını bilmiyor, merak ediyor.  Pek bir manidar olan manasını hep birlikte öğrenelim öyleyse;

 

 

Çanakkale Saat Kulesi Kitabesi


Bir şeyhin zülali himmeti,
Eyledi reyyan mülk ve milleti,
Berak ALLAH Hazreti Abdülmamid
Oldu her ferdin medarı himmeti,
Ya İlahi sen bağışla milletine
İş maletti cihana nimeti
Münteşir envar şadı serteser
Herkesin artmakta mesudiyeti
Ona karmişe hayır endişesinin
Ola bir yıl ömrünün her saati
Bunda saat varsa rasat var hazıra var
Çeşme yar Ayna var kıl dikkati
Bir de alat-ı savaikadan masum
Eylemek üzere konuldu alatı
Bunu süs etti Cemil Paşa gibi
Bende-i gayrettir ki çok hizmeti
Hazreti Mevlana müyesser eylesin
Nice imara o ali hasleti
Hamaran ol zevkiya şükran eyleye
Estikanın işte budur zimmeti
Altı ten tenzilin eyleyüp tarihini
Söyle yakın geldi eşref saati
1313 Ketebehü Recep Yaseri

Çanakkale Saat Kulesi'nin Osmanlıca Kitabesinin Türkçe çözümü


Bir şehinşah mülk-ü milleti (memleketi) çalışmayla soğuk suya doyurdu. Hazreti Allah razı olsun. (O) herkesin rahatlığının sebebi oldu. Ey Allahım millete sen bağışla nimetleri. Bütün cihan kaplandı, baştan başa şanının ışıkları yayıldı, herkesin sevinci arttı. Hayırlı iyilik düşünen, cömertliği alışkanlık haline getirenin ömrünün her saati bir yıl olsun. 

Bakanlar için saat gözetleme (kulesi) var, çeşme var, ayna var. 
Ayrıca yıldırımdan korunmak üzere bir alet konuldu. Özellikle gayretli kul olan Cemil Paşa çok hizmet etti. Ömrü oldukça o yüce hasleti, o yüce huyu Allah müyesser eylesin. O zevk ile bu yazıyı yazana şükran eyle. Dostların sahip çıkması budur. Eşref saati gelince altına bu tarihi düştü.Sene 1313 (1897)

 

Kalelerimiz, Kulelerimiz, Türbelerimiz her yerimiz tarih, her yerimiz Cennet….

 

Yarın görüşmek umuduyla…. Hoş, Sevgiyle ve Sağlıcakla Kalın… J

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.