SON DAKİKA
Hava Durumu

ÇANAKKALE’NİN TARİHİ CAMİLERİ 25.12.2018

Yazının Giriş Tarihi: 25.12.2018 09:43

ARAP İBRAHİM PAŞA (KURŞUNLU) CAMİ (1867)

Kurşun kaplı kubbesi nedeniyle Kurşunlu Camii olarak adlandırılan yapı, 1867 yılında Biga sancağı mutasarrıfı Arap İbrahim Paşa tarafından yaptırılmış. Bu yüzden Arap İbrahim Paşa Camii olarak da biliniyor.

Çanakkale merkez, Namık Kemal Mahallesi, Arap İbrahim Paşa Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Dikdörtgen planlı tek kubbeli yapının son cemaat mahalli üç kubbe ile örtülüdür. Caminin köşe, kapı ve pencere söveleri kesme taş, duvarları moloz taş malzeme ile yapılmıştır. Caminin doğu ve batı cephelerinde üç, güney cephesi üzerinde iki yuvarlak kemerli yüksek dikdörtgen pencereler bulunmaktadır.

Pencere söveleri profilli olup, yuvarlak kemerin kilit taşı dışa taşkındır. Kubbe yüksek sekizgen kasnak üzerine oturmakta, duvarlara köşelerden kemerlerle geçiş sağlanmaktadır.
Yüksek kasnağın yan cephelerinde öküzgözü pencereler bulunmaktadır. Yuvarlak kemerli taç kapının üzerinde caminin yapım kitabesi bulunmaktadır. Mihrap bitkisel bezemeli alçı şebekelidir.
Caminin güney bölümünde bulunan hazire’ye ait günümüzde sadece üzerinde H.1211 tarihle bulunan bir mezar kalmıştır.
Giriş kapısı üzerindeki mermer kitabeden anlaşıldığına göre cami, yanan “Çınarlık” Camiinin yerine, H.1285, M.1869 yılında “Biga Sancağı Mutasarrıfı Arap İbrahim Paşa” tarafından yaptırılmıştır.
Kurşun kaplı kubbesi nedeniyle halk arasında adı Kurşunlu Cami olarak adlandırılmıştır.

Bugün de tarihi bihayli geçmişe dayalı bu camimizi ziyaret ettik…

Yarın tekrar farklı bir cami ziyaretinde buluşacağız inşallah…

Şimdilik hoşça, sevgiyle, sağlıcakla ve takipte kalınız… 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.