SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

ÇANAKKALE’NİN ÖNEMLİ CAMİLERİ 26.12.2018

Yazının Giriş Tarihi: 26.12.2018 10:15

 ARSLANCA CAMİİ

İsmetpaşa Mh. Çanakkale Belediye binasına giden Çınarlık caddesi  üzerinde bulunan Camimizin inşasına 23/06/1963 tarihinde  dernek ve vatandaşlarımızın katkısıyla  başlanmış olup, 1969 tarihinde ibadete açılmıştır. İç alanı 400 metrekaredir. Camimizin kapasitesi 700 kişidir.Toplam arsa alanı ise 2000 metrekaredir. Camimizin müştemilatında lojman, tuvalet ve şadırvan mevcuttur.

 KOCATEPE CAMİİ

Cevat Paşa Mh. Tuna Sk. Üzerinde bulunan Camimiz 1985 yılında vatandaşlarımız tarafından kurulan dernek yardımıyla yaptırılarak ibadete açılmıştır. Camimizin mülkiyeti camii derneği adına kayıtlıdır. Camimizin toplam arsa alanı 1990 metrekare olup, iç alanı ise 450 metrekaredir.Camimizin kapasitesi ise 600 kişidir. Camimizin yapısı betonarme olup kubbelidir.
Caminin müştemilatında şadırvan, gasilhane ve tuvalet bulunmaktadır

 ŞEHİTLER CAMİİ

Esenler Mahallesinde bulunan Camimiz 4000 metrekare arsa üzerine 500 metrekare iç alanı olarak, 1988 yılında tamamlanarak ibadete açılmıştır. Betonarme ve kubbelidir. Caminin müştemilatı içerisinde; 1 adet lojman, 1 adet Kuran Kursu ve Çay Ocağı bulunmaktadır. Camimiz tek minarelidir. Ayrıca bayanlar için abdest alma ve namaz kılma yeri mevcuttur.
Caminin şadırvanı müstakildir. Camimizin bahçesi çeşitli meyvelerle ağaçlandırılmıştır. Bahçede ayrıca bir kamelya bulunmaktadır. Camimizin iç kısmında 900 kişi rahatça ibadet edebilmektedir. Merkezi ezan ve vaaz hizmetleri camimizden yürütülmektedir. Camimizin çeşitli ihtiyaçları ise camii derneği tarafından karşılanmaktadır.

 MECİDİYE CAMİİ

Merkez Mecidiye Camii İsmet Paşa mahallesinde bulunmaktadır. Camimiz 1988 yılında vatandaşlarımız tarafından kurulan derneğimiz tarafından yapılarak ibadete açılmıştır. Camimizin toplam arsası 2500 metrekare, iç alanı ise 560 metrekaredir. Camimizde 1000 kişi aynı anda ibadet edebilmektedir. Camimizin mülkiyeti Derneğimiz ve T.D.V.na aittir. Camimiz betonarme olarak yapılmıştır. Camimizin müştemilatında şadırvan ve çay ocağı bulunmaktadır.

ORTA CAMİİ

İsmetpaşa Mahallesinde Köşdere Aile Sağlığı Merkezi civarında bulunan Camimiz 1991 yılında vatandaşlarımız tarafından yaptırılarak ibadete açılmıştır. Camimizin toplam arsa alanı 734 metrekare olup, iç alanı ise 210 metrekaredir. Camimizin mülkiyeti camii derneğine aittir. Camimizin cemaat kapasitesi ise 280 kişidir. Camimizin yapısı betonarme olup kubbelidir. Camimizin müştemilatında gasilhane, abdest alma yeri ve çay ocağı bulunmaktadır.

PİRİREİS CAMİİ

Camimiz Barbaros Mahallesinde olup 1993 yılında vatandaşlarımız tarafından yapılıp ibadete açılmıştır. Camimizin iç alanı 216 metrekaredir. Camimizin cemaat kapasitesi ise 300 kişidir. Camimizde 1 adet İmam Hatip lojman vardır.

 Bu güzel camilerimizin yapımında emeği geçen herkese duacıyız…

Bugünlük te bu kadar…

Yarın görüşmek dileğiyle….Hoşça, sevgiyle, sağlıcakla ve takipte kalınız…