SON DAKİKA
Hava Durumu

ÇANAKKALE DENİZ MÜZESİ 14.12.2018

Yazının Giriş Tarihi: 14.12.2018 12:09

Çanakkale Deniz Müzesi Hakkında Kısa Bilgi  » 

Çanakkale Deniz Müzesi; Çanakkale il merkezinde 1915 Deniz ve Kara Savaşları’nın anlatımına yönelik bir bilgilendirme kompleksinin bulunmaması nedeniyle bu ihtiyacı karşılamaya yönelik çalışmalar sonucunda 18 Mart 1915 Deniz Zaferinin 67. yıl.  dönümünde ziyaretçilerine  açılmıştır. (18 Mart 1982)

 

Çanakkale Deniz Müzesi

Çanakkale Deniz Müzesi; 2003 yıllında çıkarılan bir kanunla bu müze Anıtkabir Müzesi gibi 1. sınıf Askeri Müze statüsüne alınmıştır

Çanakkale’de, Çimenlik Kalesi etrafında ve kale içinde yer alan eserlerin ve tarihi eşyaların sergilenmesinden ve korunmasından sorumlu olan komutanlıktır. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde bulunmaktadır. Anıtkabir Müzesi gibi birinci sınıf askerî müze statüsünde olup, halka açıktır.

1915 Çanakkale Deniz ve Kara Savaşları hakkında bilgilendirmek için kurulmuş askeri müze içerisinde yer alan Çimenlik Parkı'nda; Çimenlik Kalesi, Nusret Mayın Gemisi, mayına çarparak parçalanan Alman denizaltısı, Atatürk'ün kullandığı ACAR Müze gemisi  ve Çanakkale Savaşları hakkında önemli kaynakları barındıran kütüphane bulunmaktadır.

Burada, Çanakkale savaşında kullanılan büyük çoğunluğu top olan, silah, gemi, birçok askeri obje ve Uluç Ali Reis” isimli denizaltının 14 metre uzunluğundaki periskopu da sergilenmektedir.  

Ve ayrıca, baruthane binasının yanında Fatih ve Abdülaziz dönemlerinde yapılmış ve kendi adlarıyla anılan iki adet cami yer almaktadır. Kale bahçesi ve park alanında Çanakkale Savaşlarında kullanılmış değişik uluslara ait topların yanı sıra farklı dönemlerde kullanılmış toplar da sergilenmektedir.

Ziyaretçilerin burada oturarak dinlenme imkanları vardır.

Bölümleri

Nusret Mayın Gemisi

Çanakkale Savaşları İhtisas Kütüphanesi

Çimenlik Kalesi (Kale-i Sultaniye)

Hediyelik Eşya Binası

Resim ve Fotoğraf Galerisi

 

Bugünlük de bu kadar… Yarına kadar hoş, sevgi ve sağlıcakla kalın… J

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.