SON DAKİKA
Hava Durumu

ASSOS BEHRAMKALE 09.12.2018

Yazının Giriş Tarihi: 09.12.2018 11:58

Behramkale Köyü, yerleşimin antik çağlardan beri devam ettiği Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı küçük bir köy. Köy, Assos Antik Kenti’nin surlarının hemen girişinde yer alıyor. Bölgede arkeolojik olarak o kadar zengin ki kazı çalışmalarına 1981’de başlanmış ve hala devam ediyor. Günümüzde ise bölge felsefeciler için hala önemini koruyor. Çünkü  2000 yılından beri Aristoteles ve arkadaşlarının yaptıkları gibi burada felsefe toplantıları düzenliyor. Köy benim Assos bölgesindeki ilk durağım. Bugün sizlere Assos Ören Yeri ile iç içe geçmiş 2400 Yıllık Felsefe Okulu Behramkale Köyü’nü anlatacağım.

Tarihi

Buradaki ilk iskan M.Ö 2000’li yıllardan itibaren başlamış. M.Ö 700’lü yıllarda ise Midilli’de yaşayanlar buraya göçmüş. Sırasıyla Lidya, Frig, Pers, İskender, Roma ve Bizans’ın egemenliğine giren kente M.Ö 347 yılında bir felsefe okulu kurmak üzere Aristoteles ve arkadaşları gelmiş ve bir felsefe okulu kurmuş. M.Ö 56 yılında bölgeye Anadolu’daki gezileri ile bilinen Aziz Paul de uğramış. 1330 yılında ise bölgeyi Osmanlı egemenliğine girmiş  ve bugünkü Behramkale Köyü kurulmuş.

Behramkale Köyü

Behramkale Köyü, Osmanlı döneminde kurulmuş eski bir köy. Antik şehir, yüzünü güneye yani denize dönmüşken, köyün yerleşimi ters tarafa doğru kurulmuş. Köy antik kent surları içinde yer alması ile dikkat çekiyor. Sadece 150 haneli bir yerleşim. Yaklaşık 30 senedir sit alanı olarak koruma altında olduğu için yeni bina inşa etmek yasak. Sadece var olanlar restore edilebiliyor. Köy içinde Assos mimarisinin taş işçiliğinin güzel örneklerini görmek         mümkündür.
Köy içinde pansiyon, otel ve restoranlar bulunuyor. Çoğu manzaralı, tarihi dokuyu yansıtan bu mekanlarda vakit geçirmek müthiş iyi geliyor.

Köy, antik şehrin taşları kullanılarak inşa edilmiş. Bunu her yerde görebiliyorsunuz. Köyün sokaklarında yürüyorsunuz. Yürüdüğünüz tüm yollar  taşla kaplı. Bu taşlar andezit taşı. Tarihi dokusunu koruyan bu sokaklarda dolaşması çok keyifli..


Assos Antik Kenti ören yeri girişi en tepede bulunuyor. Buraya taşla kaplı bir yokuşu yürüyerek varılıyor. Bu kapıdan girince Athena Tapınağı'na ulaşıyorsunuz. Ören yerine çıkan yokuş üzerinde, köylü kadınların evde ürettikleri çeşitli malzemeleri sağlı sollu sattıkları tezgahları göreceksiniz. Assos etrafından toplanan otlar, zeytinyağı, ev tarhanası ya da el içiliği danteller, şallar tezgahları süslüyor.

Köy içinde Osmanlı'dan kalma bir camii ve köprü de bulunuyor:

Hüdavendigar Camii

Hüdavendigar Camii Osmanlı sultanı 1. Murat Hüdavendigar tarafından 14.yy 'da yaptırılmış. Osmanlı'nın kendine özgü eserlerinden olan cami tek kubbeli ve kare planlı olarak inşa edilmiş. Antik kent sınırlar içinde , tepede yer alıyor camii. İçerisinde yer alan kadırga resimleri Osmanlı cami mimarisinde pek karşılaşılmayan bir örnek oluşturuyor.

Cami'nin giriş kapısı, kendisinden daha eski Cornelius kentinin kapısı aslında.  Cornelius Kilisesini onartan Kral Skamandros'un kapıya yazdırdığı yazılara dokunulmamış. Sadece haç işaretinin iki kanadı kırılmış. Kral şöyle yazdırmış:

'Skamandros şehri başkanı Anthimos, mükafat olarak kendi günahlarının bağışlanması için istekli bir şekilde dua ederek, gayretle ve emek vererek, Aziz Cornelius Kilisesi'nin sağlam olmayan bölümlerini güzelleştirmek için tamir ettirdi. Her kim bu kilisenin güzelliklerine, durumuna, mozaiğine ve olağanüstü ihtişamına bakarsa, Tanrı'nın kölesi olan ve bu binayı tamir ettiren Anthimos'un ölmeden önce işlediği günahların affı için dua etsin.'

Hüdavendigar Köprüsü

Yine 14. yy'da 1. Murat Hüdavendigar tarafından inşa edilen bir eser. Tuzla Çayı üzerine kurulmuş. Köprünün kemerleri hala orjinalliğini koruyor. Yol kısmı doğal olarak birçok kez elden geçirilmiş. Köprü arabalar tarafından artık kullanılmıyor, yanına modern versiyonu çoktan inşa edilmiş. Ama siz 600 yıldır ayakta duran bir köprünün üzerinden yürüyerek geçme keyfini kaçırmayın.

 

Hoş’kalın sevgiyle, sağlıcakla kalın…J

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.