SON DAKİKA
Hava Durumu

Akçapınar Köyü 20.3.2019

Yazının Giriş Tarihi: 20.03.2019 08:27

Biraz araştırma yaptığımda köyün 200 yıllık geçmişi olduğunu öğrendim. Etrafındaki yerleşimlerden göç ile gelenlerden oluştuğu, ilk olarak ‘Tıngırlar’ lakaplı bir hanenin köye yerleştiği, köyün önce Batakgedik, sonra Akçailyas, daha sonra Pınaroba isimlerini aldığı köyün ileri gelenleri tarafından söylenmektedir. Köy il merkezine 32 kilometre uzaklıkta ve son sayıma göre 225 hane yaşıyor.

Köyün üretimi ağırlıklı olarak bitkisel üretime dayalı;  Buğday, arpa, ay çiçeği, domates, şeftali, kavun, karpuz, mısır önemli geçim kaynaklarındandır. Gördüğüm kadarıyla küçükbaş hayvan ağırlıklı olmak üzere yetiştiricilikte yapılmaktadır. Arıcılık faaliyetleri ile de geçim kaynağı sağlayan aileler bulunuyor.

Köyde ilkokul ve ortaokul var. 3 köy ve 1 köy bağlısından 53 öğrenci taşımalı kapsamda eğitim görüyor. Bir ebenin sürekli bulunduğu sağlık evi mevcut olup, aile hekimliği hizmeti de veriliyor. Ulaşımı kolay olan köyün yolları da asfalttır. Sizde benim gibi Çanakkale’nin güzelliklerini araştırmak istiyorsanız bütün köylerde Çanakkale misafirperverliğini görebilirsiniz. Yardımcı oldukları için köy sakinlerine buradan teşekkür ederim.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.