SON DAKİKA
Hava Durumu

Yazıyorum 30.12.2019

Yazının Giriş Tarihi: 30.12.2019 08:30

1961 Yılında Cemal Gürsel'in isteği ile üretilen Türkiye'nin ilk yerli otomobili olan " Devrim Arabası" bilinen nedenler ve malum engellemeler ile seri üretime geçememiş, bu deneme fiyasko ile bitmişti. 

 

Keşke, o gün bu üretim girişimi başarılı olsaydı. Bugün yollarımızda yerli otomobillerimiz olurdu, ama olmadı.  Bu nedenle de ülke olarak gelişmiş yapancı ülkelerin açık otomobil pazarı olduk, bunun için de bu arabaların ve yedek parçaların ithali için, kucak dolusu döviz harcadık. Yatırıma harcanması gereken milli kaynaklarımızı tarumar ettik. 

 

Darbe dönemi olmasına rağmen, o günlerde istemezük cenahı, "Devrim Arabasına; bira fabrikamız yok iken, yerli otomobil üretilmesi için fabrika kurulması saçmalıktır." diye karşı çıkmışlardı.

 

Rahmetli Erbakan'ın, bugünkü yerli traktörümüzün fikir babası olan ve nüvesini oluşturan " Gümüş Motor", Başak Traktör projesini dillendirdiğinde ve üretimini yaptığında, neler çektiği, nasıl bir muhalefet bloğu ile karşılaştığı siyasi tarihimizin arşivlerinde yerini almıştır.

 

2019 yılında, yerli elektrikli otomobilin tanıtımının yapılması, aynı muhalefetin istemezük  bloğunda "Milli Yatırım ve Üretim Alerjisi" tekrar nüksetti. Bunun içinde karın ağrıları başladı.  Dillerinin ucu ile bile hayırlı olsun diyemiyorlar.

 

İnsan vücudunda biyolojik nedenlere bağlı olarak belli nesnelere karşı nasıl alerji oluşuyorsa, toplumumuzda "Milli Yatırım ve Üretim Alerjisi" ne mustarip belirli bir istemezük grubu var. Vatansever ve milli düşüncedeki bütün insanlar için normal olağan şeyler, alerjisi olanlar maalesef böyle istem ve mantık dışı  anlamsız ve sebepsiz tepki veriyorlar.  

 

2023 yılı hedefleri arasında yapılması planlanan yatırımlar arasında yer alan yerli otomobilin tanıtımı mükemmeldi. İnşallah, " Devrim Arabası" gibi kesintiye uğramaz veya uğratılmaz.

 

Yerli otomobil, Çanakkale Boğaz Köprüsü, Kanal İstanbul ve ülke geneline dağılmış muhtelif yerler de yapımı devam eden baraj, köprü, gölet, yol gibi  yatırımlar nedeniyle ülke bir şantiyeye dönüştü.

 

Bu yatırımların hepsinin beraber yürütülmesi, bütçesinin karşılanması, her proje için istemezük cenahına cevap yetiştirilmesi, koltuğunun altında birkaç karpuz taşınması misali güçleşiyor. 

 

Bütün hizmet ve yatırımlar ilgili bakanlık tarafından yürütülmesi gerekirken, bütün yatırımların bizzat Reis tarafından ilgilenilmesi ve koordine edilmesi gerektiğinden insanüstü bir çaba ve gayret gerektiği için yorgunluk hat safhaya ulaştığı gibi, bir de ülke genelindeki teşkilatlara çeki düzen verilmesinde sıkıntılar yaşanmakta ve aksamalar olmaktadır

 

Bütün bu sıkıntılar üzerine, yapılan hizmetler ile ilgili   "Milli Yatırım ve Üretim Alerjisi" çekenlerin, ipe sapa gelmez, ağaç kesiliyor, ormanlara yazık oluyor bahaneler, iftira ve kumpaslar ile muhalefet etmeleri insanın ister istemez canını sıkıyor ve gücünü üzüyor.

 

17 yıllık AK Parti iktidarında güzel hizmetler oldu mu? Evet. Halkta bu yapılan hizmetlerin karşılığı olarak AK Partiden desteğini esirgemedi.

 

Son yıllarda hizmetlerde ve yönetim bazında aksamalar meydana gelmeye başladı. Bunun sonucu ile de AK Parti teşkilatları ile seçmen ve halk arasına kara kediler girdi. Bu nedenlerde halk Reise destek veriyor iken, teşkilatlara mesafeli duruyor.

 

Bu nedenle, 2023 hedefleri içinde yatırımları devam eden, Çanakkale Boğazında yapılan boğaz köprüsü, milli ve yerli otomobil projesinin selameti ve akamete uğramaması ve muhalefetin hüccetten gitmemesi için "Kanal İstanbul" projesi belli bir süre askıya alınıp, yorgun, dağınık teşkilatlara neşter vurulması gerekir.

 

 

 

 

 

 

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.