SON DAKİKA
Hava Durumu

Yazıyorum (30.01.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 30.01.2021 09:56

Gazeteci Özlem Gürses’in Halk TV’de: “Devlet Bahçeli'ye aşı yaparken canını yakan Gülnaz Şırınga isimli hemşirenin saldırıya uğradığı” ile ilgili parodi/ karikatür karışımı haberi gerçekmiş gibi duyurması nerede ise gündemimizin birinci maddesi oldu. 

 

 

Kimisi bunu “Ti” ye aldı. Kimisi de yapılanın bir hatadan ziyade “çamur at izi kalsın” anlayışı ile organize bir şekilde parodi/karikatür haberden algı oluşturma ve karalama gayreti olarak değerlendirdiği için sert eleştiriler yaptı. 

 

 

Bunun yanında Devlet Bahçeli’nin MHP Grup toplantısında: “... Gülnaz Şırınga' ya ve yakın mesai arkadaşı Gülendam Enjektöre geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Bundan sonra daha dikkatli aşı yapacaklarına ayrıca inanıyorum. Şaka bir yana tuhaf günlerden geçiyoruz. Parodi haberi gerçek eden utanmaz simalar ne kadar çoğaldı. Parodi haberi sunan gazeteciye şunu söylüyorum. Nefret insan sağlığına zararlıdır. Her kim nasıl bakıyorsa öyle görür. Kötü söz sahibine döner ve hatta rezil eder...” diye yaptığı konuşması ile verdiği cevabı önemsiyorum. 

   

 

Siyasi partiler hakkında birçok her gün yüzlerce eleştiri haberi çıkmasına rağmen,  Devlet Bahçeli gibi ciddi ve prensipleri olan bir lider tarafından parodi haberi MHP grup toplantısında gündeme getirmesi çok önemlidir. Çünkü Türkiye bu ve buna benzer yalan yanlış aslı astarı olmayan düzmece haberlerden çok çekti.  

 

Yakın tarihimizde gerçek dışı, asparagas, yalan, parodi, karikatür haberler Google ’den delil olarak toplanıp, siyasi partilere kapatılma davası açıldı. Gündemler oluşturuldu, dini ve milli değerlere ağız dolusu küfürler edildi, mitingler yapıldı, tanklar yürütüldü, askeri darbelere dayanak olarak zemin hazırlandı.  Ocaklar söndü, söndürüldü. Sonuçta birçok insanımız mağdur edildi. 

 

Zamanında kaos ve provokasyonun değirmenine su taşımak için sipariş üzerine yalan haber üreten, ürettikleri yalan haberler ile toplumu dizayn etmeye ve algı oluşturmaya çalışanlar, bugün ne soğan yemiş nede soğana kokmuş misali omurgasızlık ile aramızda demokrat, kahraman, korkusuz taklidi yapıyorlar. Düne kadar ağız dolusu küfür ettikleri, iktidardan düşürmek için akla hayale gelmeyen kumpas kuranlar, bugün “Millî Görüş” tabanına şirinlik muskası dağıtmak adına Rahmetli Erbakan’a utanmadan ve sıkılmadan methiyeler düzüyorlar...    

 

 

Bu nedenle Yüce Rabbimizin Kur’an-ı Kerimde buyurduğu üzere: Ey iman edenler, eğer bir fasık, (harama ve yalana meyilli şahıslar, oluşumlar ve yayın organları) size bir haber getirip (verirse), onu 'etraflıca araştırın' (her anlatılana hemen inanıp kanmayın). Yoksa bilmeden (ve yanlış yönlendirme sonucu), bir kavme (ve kesime) kötülükle sataşıp (haklarına tecavüz etmiş duruma düşersiniz) de ardından bu işlediklerinize pişman oluverirsiniz.(Hucurat Suresi, Ayet 6, Abdullah-Ahmet Akgül Meali) emri ilahîsine göre duyduğumuz, gördüğümüz okuduğumuz her haberlerin doğruluğu araştırılmalıdır. 

 

 

Bu yapılmadığı, yapılamadığı zaman yakın tarihimizde kötü örneklerini gördüğümüz, acı sonuçlarına şahit olduğumuz, “Sakallı Bebek”, “Edirne Genel evinde hobi amaçlı olarak haftanın bir günü çalışmaya gelen Amerikalı ünlü filim yıldızı”, “Müslüm-Fadime- Kalkancı”, “Alevi kardeşlerimizin evlerinin kırmızı çarpı ile işaretlenmesi”, “Halkalıda bekleyen tren” ... Gibi toplumun aklı ile alay eden, yalan, uydurma, absürt haberler ile gündem oluşturmaya ve sonuç almaya çalışanlara gün doğacaktır. 

 

İşlerine gelmediği, yalanlarına inanmadığı  ve yalanlarını ortaya çıkardı diye Trol diye yaftaladıkları gençler “Bahçeliye aşı yapan Gülnaz Şırınga” Parodi/Karikatür haberinin takipçisi olmasalar ve yalan haberin ipliğini pazara çıkarmasalardı, inanınız bu bariz parodi/karikatür haberi dahi itiraz edilmedi diye “Yalan Haber Arşivlerine” gerçek habermiş gibi ilave edip istedikleri zaman kaos yaratmak ve felaket tellallığı için yapacakları haberlerde dayanak olarak kullanacaklarına hiç şüpheniz olmasın...  

 

 

Bu nedenle yalan haber ile gündem yaratmaktan hiç sıkılmayanların, Trol diye yaftalamaya çalıştıkları, küfür ve hakaret etmeden, kimsenin kişilik ve şahsiyetini rencide etmeden sadece haberin gerçeğine ulaşmak adına “Haber Dedektifi” gibi çalışan pırıl pırıl gençlerimiz var. Bu güzel insanları tanımasak ta teşekkür etmeyi ve zaman içinde pis bir algı veya kumpasa dayanak yapılabilecek yalan haberin ipliğini pazara çıkardıkları için teşekkür etmeyi ve alınlarından öpmeyi ihmal etmeyelim, derim. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.