SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Yazıyorum (27.05.2020)

Yazının Giriş Tarihi: 27.05.2020 09:13

 

Başı rahmet, ortası mağfiret, sonu da cehennem azabından kurtuluş olduğu müjdelenen; oruç ve Kur’an ayı, on bir ayın sultanı, mübarek ramazan,   rahmet bulutu gibi, çiçek kokulu bir bahar meltemi ılıklığı ile ruhumuzu sarmalayıp geldi, geçti.

 

Koronavirüsün olmadığı, insanların sokakları, camileri doldurduğu eski ramazanlarda, oruç tutmayanlara saldırıldığı ile ilgili haberleri duyardık. Çünkü bazılarına göre ramazan ayındaki her kavga oruç tutmayanlara yapıldığı ön yargısı ile senaryo düzülür ve haberler üretilirdi. Asparagas olsa da bu haberlere bazıları inanır ve irtica hortladığı gibi bir vahamete kapılırlardı.

 

Bu sene Koronavirüs olduğu için sokaklarda, kahvelerde, camilerde, okullarda insanlar toplu olarak bulunmadığından kavga gürültü olmadı. Bu nedenle de oruç tutmadığı için birilerinin saldırıya uğrandığına dair haberler duyulmadı.

 

 Ancak bu sene de nur topu gibi bir “Çav Bella’mız oldu. İzmir’deki bazı camilerin ses düzenlerinin şifresinin kırılarak, ezan sistemine korsan giriş yapıldı, minarelerden, ezan yerine “Çav Bella”  müzik yayını yapıldı. Tabi ki dini ve mukaddes değerlerimize alçakça yapılmış olan bu hadsizliğin ve saygısızlığın hoş karşılanacak, görmezden gelinecek bir tarafı yok.

 

Dünyanın her yerinde, Avrupa’da camilere, domuz başı bırakılması, Hindistan’da ineklerin öldürülmesi, alevi vatandaşlarımızın kapılarına kırmızı boya ile çarpı işareti konulması gibi provakatif eylemler, inançlar arasındaki düşmanlığı körüklemek için sıklıkla başvurulan pis oyunlardır.

 

“Çav Bella” tipi provokatör eylemler ile halk arasına serpilmeye çalışılan kin ve nefret tohumları maalesef zaman içinde derin fay hatları oluşturuyor. Bunun sonucunda, yenidünya düzeninde haritaları yeniden çizilen Ortadoğu’nun tamamında, Müslüman ülkeler birbirleri ile savaş halinde. Ülkelerinde kendi içlerinde mezhep ve meşrep kavgalarını ve bunun sonucu yaşanan iç karışıklıkları üzülerek izliyoruz.

 

Yakın komşularımız, Irak ve Suriye’nin içler acısı hali ortada, gözlerimizin önünde insanlar öldürülüyor, yerinden yurdundan göçe zorlanıyor. Irak üç bölgeye parçalandı. Suriye’nin şimdilik ne olacağı meçhul, çünkü egemen güçler tarafından ameliyatına devam ediliyor.

 

Türkiye üzerinde ise; Ortadoğu da, İslam ve Türk dünyasında oyun kurucu olmaması için çok uzun süreden beri sinsice planlar yapılıyor.  Derin ve sığı yapılar toplumdaki inanç farklılıkları nedeniyle fay hattı oluşturabilmek için her türlü argümanı alçakça kullanmaktan geri durmuyorlar. İç ve dış partnerleri ile koordineli bir şekilde algı oluşturmak için “Çav Bella”  benzeri pis ve alçak senaryolar üzerinde bıkmadan, usanmadan çalışıyorlar.

   

Oruç tutmadığı için insanların saldırıya uğradığı ile ilgili haberler genellikle Rize ve Erzurum’dan çıkardı. “Çav Bella”  ise İzmir’de gösterime konuldu.  Çünkü İzmir’e “Gâvur İzmir”  markası oluşturulması için çok uzun bir süredir ön çalışmalar yapıldı. Belediye Başkanı “Çav Bella” aşığı. Seçmen yapısı itibarı ile sosyal demokrat. Eski CHP İl Başkan Yardımcısı bir hanımefendi de maalesef paylaşımı ile bu olayın üzerine tuz biber ekti.

 

İzmir halkı bu provokasyonu bozar. Bu tiyatro İzmir’de ve ülkenin büyük bir kesiminde halktan rağbet görmez. İzmir halkı, inançlara saygılıdır. Kuru gürültüye ve böyle basit tezgâhlara pabuç bırakmaz. Belki büyük çoğunluğun haricindeki üç beş kişi aksi davranış sergilese de İzmir halkından bu tür provokasyonlar destek bulamaz.

 

Bu pis ve alçak “Çav Bella” saldırısı, Sivas’ı yakan, Alevi vatandaşlarımızın kapısına kırmızı çarpı işareti koyanlar ile oruç tutmayanlara saldırıldığı iddiasını her ramazan tekrar edenlerin kurgusunun diğer versiyonu olduğuna inanlardanım.

 

Görünen köy kılavuz istemez. İzmir’de bu oyunu bozar… Tabi bu ve buna benzer oyunları sadece İzmir’in bozması yetmez. El birlik olarak birbirimize kenetlenmeli ve üzerimizde oynanmaya çalışılan böyle pis oyunları bozmalıyız.