SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Yazıyorum (17.12.2020)

Yazının Giriş Tarihi: 17.12.2020 08:59

 Neymiş efendim: “Meteoroloji hafta sonu bütün yurtta turuncu kod ile sağanak yağış uyarısı yaptığı halde Diyanet 11.12.2020 Cuma günü bütün camilerde yağmur duası yapmak ile kurnazlık yapmış.”

 

Başka ülkeler Mars’a giderken biz hala nelerle uğraşıyormuşuz ile başlayan, dini inançları küçümseyen saygısız, seviyesiz birçok yazıya ve yorumlara şahit olduk.

 

Şimdiye kadar müdahil olmadıkları, kendilerince küçümseyerek alaya almadıkları insanların duası kalmıştı. Sonunda yağmur duası bahanesi ile bu hadsizliği de yaptılar.

 

İnsana saygı, inanca saygı...

 

Korona tedbirleri kapsamında camilere giden bir avuç camii cemaati, toplu halde Diyanet’in organizasyonunda Kâinatın Yaratıcısı Rablerine yağmur vermesi için halisane bir şekilde sünnete uygun dua etmişler.

 

Kimsenin tavuğuna kışt dememişler. Kimseyi aşağılamamışlar, kimseye zerre kadar zararları olmamış... Duasını yapmak isteyen yapmış, istemeyen de katılmamış...

 

Bu masumane, ihlas ve samimiyet ile yapılmış olan bu dua ibadeti birilerini çok rahatsız etmiş olmalı ki ağızlarına doladılar. Akla zarar, “Kırmızı Oda” benzeri dizi senaryolarına konu olacak bir şekilde konuşmaya ve yazmaya başladılar.

 

Seçmece birkaç örnek ile örneklendirmek gerekirse;

....

 

“Meteorolojinin bütün yurtta sağnak yağış gösterdiği gün, Diyanet’in bütün yurtta yağmur duasına çıkması nedir?

 

Cami avluların da gıybet yapmak için... “bakın Chp’li belediyeler geldi memleket kurudu, bizim sayemizde yağmur yağdı” demek için mi?

....

 

Diye bir yazar köşesinde yazıyor.

 

Sosyal Medya İlahiyatçısı (!) başka bir zat ise: (Haşa) “Siz Allah’ı sipariş memuru mu zannediyorsunuz?” Diye İslam’ın inanç ve itikat akidesine ters  paylaşımlar yapıyor...

 

Yağmur duası karşıtlarının saçmalıkları tabi ki sadece bu misallerden ibaret değil. İnternette konu ile ilgili arama yaptığınızda, yazılı ve görsel basın ile sosyal medyada benzer saçma sapan birçok açıklama ve beyanat bulabilirsiniz.

 

Bu açıklamaları “Kişi aklı kadar inanır, aklı kadar iman eder...” gerçeği perspektifinden ve Gönül Sultanı Mevlana'nın:

 

“Bir lafa bakarım laf mı diye?

Bir de söyleyene bakarım adam mı diye?

 

Dizelerindeki çerçevede değerlendirilmesini ve fazla takılmamak gerektiğini düşünenlerdenim.

Bu ve buna benzer hadsizliklere ve saldırılara Sünnet-i Seniye deki edep ile cevap verilmesi taraftarıyım. Müddeiler i/müfterileri saçmalıkları ve akıl hocaları ile baş başa bırakmak gerektiğini düşünüyorum.

 

(Haşa) “Siz Allah’ı sipariş memuru mu zannediyorsunuz?” diye  duanın özündeki inanışı kavrayamamış biri ile neyi nasıl tartışabilirsiniz ki?

 

Yağmur duası için, “Cami avluların da gıybet yapmak için... “bakın Chp’li belediyeler geldi memleket kurudu, bizim sayemizde yağmur yağdı” demek için mi? “Diye sorabilecek kadar İslam'ın samimiyetinden bir uzak yorum ile “Yağmur Duasının” CHP kurulmadan çok çok öncesinde var olduğunu, “Yağmur Duasına” CHP'lisi, AK Partilisi, MHP'lisi diye ayrıt edilmeden herkesin katıldığını ve cami avlularının gıybet yeri olmadığını anlamak istemeyen bir insana neyi nasıl anlatabilirsiniz ki...

 

“Allah ıslah etsin...” Diyeceğim ama bu dileğim  de dua olacağı için rahatsız olmalarından çekindiğim için, diyecek bir şey bulamıyorum.

 

Bunun yanında masumane bir şekilde yapılmış olan “Yağmur Duasından” neden rahatsızlık duyduklarını inanınız anlayabilmiş değilim. Dua; Müminin Rabbine niyazıdır. Bir kulun Rabbinden  bir şey istemesinden daha normal ne olabilir ki?

 

Sonuçta, Gökten rahmet mi? Kemik mi yağdığına dikkat etmek gerekir...