SON DAKİKA
Hava Durumu

Yazıyorum 17.03.2020

Yazının Giriş Tarihi: 17.03.2020 13:55

Aslında halkımızın büyük bölümünü oluşturan sessiz çoğunluk dediğimiz seçmen kitlesi;  günlük hayatında,  eş, dost arasında politika konuşmayı çok tercih etmiyor. Çünkü politik tartışmalar bazen kırgınlıklara sebep olduğu için fikir beyan etmeden dinlemede kalıyor.   Birçoğu da işi gücü ile meşgul. Tercihini sadece sandığa gittiği zaman konuşturuyor.

 

Taşrada bu günlerde ülke genelinde olduğu gibi gündem de “Koronavirüs” var.  Büyükşehirler de olduğu gibi halk alışveriş yerlerine gidip rafları boşaltmadı. Herkes kendince ihtiyacını küçük çapta yaptı, temizlik ile ilgili gerekli tedbirlerini arttırdı, “tedbir bizden takdir Allah’tan” tevekkül anlayışı ile gündelik yaşamına devam ediyor.

 

Bunun yanında yeni parti kuruluşlarını,  partilerin devam eden il ve ilçe kongrelerini sessiz, ama dikkatli bir şekilde  “benden uzak olsun” modu ile izliyor.

.   

CHP; Çanakkale’de, ilçe kongrelerinden sonra il kongresini de yaptı.  AK Parti de ise İlçe kongreleri devam ediyor.  Yeni kurulan Gelecek, Deva, Yeniden Refah Partileri de kuruluş ve teşkilatlanma çalışmalarına devam ediyor.

 

Çanakkale il kongresini tamamlayan CHP’de yaşanan kıyasıya mücadele il kongresinde ve sonrasında da devam etti.  İl Kongresi öncesi gruplar ve kişiler arasında derinden derine süre gelen, bir satranç oyunu gibi devam mücadeleye delege son noktayı koydu.  Son günlerde İdlib açıklaması ile ülke gündemini de meşgul eden mevcut belediye başkanın desteklediği, “Parti içi kırgınlıkları, küskünlükleri ortadan kaldırmak, birlik, beraberlik ve dayanışma duygusu içinde, kişilerin ve dar grupçu anlayışların şekillendirdiği siyasi yapılanmalara son vermek için yola çıktık” diyen il başkanı adayı ipi 4 oy ile göğüsledi. Ancak partililer il başkanlığını kazanan kadroyu kurultay delegesi yapmadı.

 

AK Partide ilçe kongreleri öncesindeki Reis’in de dikkat çektiği gibi taban ile tavan arasındaki kırgınlığın olmadığı,  ancak teşkilat bazında sıkıntıların devam ettiğini yaşanan olaylar ile bir kez daha görüldü. AK Partiye kayıtlı üyeler delege seçimlerine rağbet etmediler. Belki de kırgınlıklarını bu şekilde ifade etmeye çalıştılar.

 

İl ve ilçe kongrelerini tek aday ile yapma geleneğine sahip AK Partide,  Lâpseki ilçe başkanlığı seçimi iki aday ile yapıldı. Eskiden ilçe başkanı olan ve partiden ayrıldıktan sonra bağımsız belediye başkanı adayı da olan Mehmet Kocabıyık, ikinci aday olarak çıktı.

 

Doğrudur, yanlıştır; iyidir kötüdür, bunun tartışmasına girmeden genelleme üzerinden mevcudun fotoğrafını çizerek gözlemimi belirtmek istiyorum.

 

Delege seçimlerine ve tek adaylı ilçe kongrelerine rağbet etmeyen AK Parti ilçe delegeleri, Lâpseki ilçe kongresine neredeyse tam kadro katıldılar. Bunun doğal sonucu olarak da kongrede görmeye alışkın olmadığımız ayrı bir heyecan vardı.  

 

Konuşmacılar da, kongredeki heyecanı gördükleri için konuşmaları uzatınca,  son konuşmacı olan,  Bayan Milletvekili hiç hak etmediği şekilde konuşmasına delege tarafından müdahale edildi.

 

Lâpseki İlçe Başkanlığı seçimini genel merkez tarafından kısa bir süre önce ilçe başkanlığına atanan aday kazandı. Aslına Lâpseki ilçe kongresinin AK Parti tarafından iyi gözlemlenmesi ve irdelenmesi gerektiğine inanıyorum.

 

CHP’de;  AK Partiye göre daha hiddetli ve şiddetli tartışmalar ve fikir ayrılıkları yaşandığı halde CHP’den kopmalar olmamasına rağmen, AK Partiden kopanların veya aynı tabana hitap eden yerden mantar çıkar gibi partilerin kurulması elbette ki dikkat çekicidir.

 

Yeni kurulan ve teşkilatlanma çalışmalarına devam eden Yeniden Refah Partisi toplantısına katılmak için yola çıkan yakından tanıdığım ve zamanın koyu Reis çisi olan tanıdığımla karşılaştığımda, hal hatır ve hoş beşten sonra: “ Sende mi Reis’i bıraktın?” diye sorduğumda aldığım cevap aslında yeni kurulan partilerin akıbetini açıklıyordu.

 

Eskinin AK Partilisi olan,  şimdinin Yeniden Refah Partilisi olan ve samimiyetinden zerrece şüphe etmediğim bu tanıdığım: “ Allah ömür verdikçe ve çok büyük yanlış yapmadıkça, oyum her zaman Reis’in. Ancak bu teşkilatlar oldukça bir daha AK Partiye oy vermem. O’nun için Yeniden Refah” diyordu.  

 

Son mahalli seçimlerde halk, İstanbul, Ankara, Eskişehir gibi büyük şehirlerde veya İzmit gibi diğer belediye seçimlerinde belediye başkanı CHP den meclisi ise AK Partiden seçti. Bu ince hesap ile oyunu kullanan ve dengeyi bu şekilde kurabilecek ince ferasetin sahibi seçmeni kimse görmezden gelmesin.

 

Siyasette 24 saat çok uzun bir süredir. Geleceği de Allahtan gayrı kimsenin bilmesi mümkün değildir.    

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.