SON DAKİKA
Hava Durumu

Yazıyorum (13.09.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 13.09.2021 09:47

Yeni görevine tayin olan komutan nizamiyede dolaşırken bir bankın başında nöbet tutan iki er görür. Meraklanır ve askerlere neden bankın başında nöbet tuttuklarını sorar. Askerlerden “bilmiyoruz, emir bu komutanım” cevabını alan komutan sıralı bir şekilde sorunun cevabını aramaya başlar. Aldığı cevaplar aynıdır. “Komutanım, eski komutanımızın emri ile sürekli bu banka nöbet yazılır. Neden yazıldığını bilmediğimiz gibi, saygısızlık olmasın diye emri sorgulamak aklımıza” gelmedi gibi klişe cevaplar alır.  

 
O bankın başında neden nöbet tutulduğunu öğrenmeye kararlı olan komutan bu defa kendinden önceki komutanlara ulaşır. Onlarda “valla bilemiyoruz” eski komutanlarda, “epey önceden konulmuş bu nöbet geleneğini biz de devam ettirdik.” cevabı ile boş ver sende araştırıp durma, dertsiz başına dert alma uygulamaya devam et gitsin” tavsiyesini almasına rağmen komutan vazgeçmez. 

 

Israrla gerilere giderek bu nöbeti ilk koyan 80 yaşındaki emekli General'e ulaşır. “Affedersiniz efendim, ben sizin 30 yıl önce başında olduğunuz alayın yeni komutanıyım” diye kendini tanıtır, “nizamiyedeki bir bahçe bankının başında iki tane nöbetçi buldum. Araştırdım ki bu nöbeti ilk siz koydurmuşsunuz. Bu bankın özelliği hakkında bilgi lütfeder misiniz?” der. 

 
Emekli General: “Nasıl olur?”  O bankın boyası hâlâ kurumamış mı?” diye şaşkınlık içinde sorar.  

 

Çok çok uzun yıllardan beri her ilin, ilçenin beldenin, köyün kurtuluş veya benzeri törenlerinin değişmez/değiştirilemez sahnesi “Türk kadınının zincire vurulması” ritüelinin bırakın tören programından çıkarılmasını, sorgulamak dahi kimsenin aklının ucundan bile geçmedi/geçemezdi. Rahatsız olup içlerinden geçirenlerde başlarına bela almamak için görmezden bilmezden geldiler.  

 

Taaki yıl 2021 gelindiğinde Balıkesir Edremit ilçesinin 99. Kurtuluş etkinliklerinde cesur yürekli birinin çıkıp “Türk kadınına zincir vuracak anasından doğmadı.” Diye haykırması ile kralın çıplak olduğu anlaşıldı. 

 

Yalnız burada günah keçisi olarak Kutlama Komitesi Başkanı Edremit’in çiçeği burnunda Kaymakamının kurban edilmesi, faturanın ona kesilmesi hiç mi hiç etik olmadı. Ama neylersin ki suskun toplumlarda hayatın genel kuralı budur. Yakalanan kısrak harmanı dövüyor.  

 

Kısa bir süre önce Ankara- Elmadağ’dan Edremit Kaymakamlığı’na atanmış olan genç kaymakamın önüne Edremit ilçesi Kuruluş Günü etkinlikleri için yapılan toplantıda bir önceki yılın programı konulmuş, tarihler ve görevlilerin ismi yenilenerek geçmiş yıllardaki uygulanan kutlama programımın aynen kabul edildiğine şüpheniz olmasın. Çünkü ülke genelindeki uygulama bu.  Edremit'ten birkaç gün önce kurtuluş günü etkinliklerini kutlayan aynı ilin Bigadiç ilçesinde de aynı program ve ritüeller yanlış olduğu bilinse de uygulandı.    

 

Bir kaymakam kolay yetişmiyor. İlgili fakültelerin en başarılı öğrencileri arasından sınav ile seçiliyor, üç yıl süren kaymakam adaylığından sonra yapılan değerlendirmede, Milli Güvenlik Akademisi Kursundan ve yurtdışı stajından sonra küçük ilçelerden başlayarak kıdemine göre sırası ile ilçelere atanıyor.  Edremit gibi bir ilçeye atanmış olan kaymakamın başına gelen bu olay, banka nöbet yazılması olayının bir başka örneğidir. 

 

Şayet Edremit’in Kurtuluş etkinliklerinde cesur yürekli birinin çıkıp, “Türk kadınına zincir vuracak anasından doğmadı.” Diye cesaretle haykırmasaydı herkes kralın çıplak olduğu tiyatrosunu oynayacaktı. Onun için bu olay üzerinden tatlı su mücahitliği yapmaya, elinin kirini yıkamaya, günah çıkarmaya, ben kralın çıplak olduğunu zaten biliyordum diye ucuz kahramanlık yapmaya kalkışmasın...  

 

Türk halkına ve dünya aleme Kralın çıplak olduğunu gösteren “Türk kadınına zincir vuracak anasından doğmadı.” diye cesurca haykıran adamdır. 

 

Şimdi bu gösteriyi yıllarca çağdaşlık adına dayatan ve dernek binasında gelecek yılın kurtuluş etkinliklerinde giyecekleri elbisenin modelini ve gelinlik çağına gelmiş fırıncı Zühtü’nün kızını kara çarşafa sokup, zincirle bağlayıp, kendileri de kıyısından köşesinden kısa bir süreliğine görüntü karesine girip biz buradayız diye halka teşhir etmeyi düşünen, kendini kasaba sosyetesi gören, yaşlı, süslü akıl danelerinin yeni meşguliyetinin ne olacağını çok merak ediyorum. 

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.