SON DAKİKA
Hava Durumu

Yazıyorum (12.05.2020)

Yazının Giriş Tarihi: 12.05.2020 09:26

(Burhan Temiz – Eski İl Genel Meclis Başkanı) 

Çanakkale’nin siyasetinin renkli kişiliklerinden, Çanakkale’nin ilk İl Genel Meclis Başkanı Burhan Temiz ile tanışıklığımızın tarihi bir hayli eskilere dayanmaktadır. Kendisi ile aktif siyasetin içinde olmasından çok önceleri, aileler arasındaki kız isteme, alıp verme nedeniyle dünürlükte tanıştık.

Siyasetçi Burhan Temiz ile ise tanışıklığımız ise Biga ilçesine tayin olduğumda başladı.  AK Partiden seçilmiş dört il genel meclisi üyesinden birisi idi. Burhan Temiz il genel meclisi üyesi ve sonrasında da Çanakkale’nin ilk İl Genel Meclis Başkanı seçildi.

İl Özel İdaresinin karar ve en etkili organı olan il genel meclisi ile idarenin mutfağını oluşturan ilçe özel idareleri içli dışlı bir yapısı ve çalışma sistemi vardır. İl Özel İdareleri ilçelerde, Kaymakam, il genel meclis üyeleri, muhtarlar ve kamu kurumu hüviyetinde olan ilçe özel idareleri birbirleri ile iç içe çalışırlar.

Hizmet üretmek ile siyaset girift olduğundan her zaman, hizmeti biraz daha çok almak adına, kendi hakkı olduğunu söyleyenler ile hizmet ile siyaseti bir arada yürütmeye çalışan siyasiler ile aralarında her zaman tatlı bir rekabet olur. Rekabetin sonucun da ise tatlı bir yarış ve kıran kırana mücadelelere sahne olurdu.

Zaman zamanda siyasiler arasında hizmet önceliği gibi konularda fikir ayrılığı olur,  beraber yola çıktıkları ile yolda buldukları arasında mücadeleler oluyordu.  Bunun içinde çatışmalar, mücadeleler bazen kırgınlıklara da sebep olur, arada siyasiler mücadele ederken, mutfak çalışanı mesafesinde olan Özel İdare Personeli de ister istemez bu konuda arada kalırlardı.

Burhan Temiz, olgun, ağır başlı, denge siyasetini bilen güzel bir dost, iyi bir arkadaş ve mükemmel bir insandı. Baş başa kaldığımız zaman ağız alışıklığı “ Başkanım” dediğimde, hemen tepki gösterir:” Bırak başkanımı falan. Yalnızız sen Hasan, bende senin Burhan abinim” diye müdahale eder, dostluğumuza, samimiyetimize halel gelmesini istemezdi. Mütevazı ve gönül dostu bir insandı. Ne zaman başımızın sıkışabileceğini hissetse hemen arar, “bir ihtiyacın var mı? “ diye sorardı. Bununla da yetinmez, eşi de sağ olsun hanımı arar, acımızı, sıkıntımızı paylaşır, herhangi bir ihtiyacın olup olmadığını sorardı.   

Burhan Temiz, İl Genel Meclisi üyesi olduğu zaman uzun yıllar Biga KHGB Birlik Encümeni olarak da görev yaptı. İl Genel Meclisi ve Birlik Encümeni olarak mensubu olduğu AK Parti teşkilatı ve o zaman beraber siyaset yaptığı arkadaşları ile birlikte, zamanın kaymakamı ile çok güzel hizmetleri oldu.

Tabi siyaset bu. Gün geldi, bir zamanlar beraber yola çıktıkları, beraber hareket ettikleri arkadaşları ile hizmet önceliği gibi görüş ayrılığı gibi nedenlerle parti içinde kırılma yaşandı. Bunun olması siyasetin doğası gereği doğal gelişmeler idi. Her zaman kırılmalar olur, kol kırılır yen içinde kalır, sonra tekrar, kaynar, eskiden daha iyi olurdu.

O zamanın AK Parti İlçe Başkanı sınıf arkadaşım ve başarılı bir siyasetçi ve ilçe başkanı olan Hüseyin Şenoğlu, AK Partiden Milletvekili adayı olduğu için görevinden ayrıldığı için, iktidar partisinin ilçe başkanlığı boşaldı.

Burhan Temiz çevresinin baskısı ile ilçe başkanlığına aday oldu. Karşısına  rakipte çıktı. Ayni partiden de olsa rekabetin olduğu yerde mücadelede vardır. Aylardan Ramazan ayı olduğu için iftar yemeği düzenledi.

İktidar partisi iki ilçe başkanı adayı ile kongreye gidiyor ve adaylardan, ikisi de arkadaşımdı. Üstüne üstlük adayın birisi müdürü olduğum kurumun meclis başkanı ve en önemlisi de teşrii mesaim olan, her zaman yanımda olan ve dostluk adına hiçbir şeyi ailece esirgememiş bir dostumdu. İftar yemeğine eşim ile birlikte gitmem gerekiyor ve gidecektim. Başka bir daire müdürü arkadaşımda benimle beraber gelmek istiyordu. O’na: “ Bak dostum, ben bu iftara gideceğim. Ama sen gelme. Ben Burhan Başkan’a söylerim. Ben gitmesem, hayatım boyunca bu karaktersizliği içime sindiremeyeceğim için kendim ile çatışmamak için, her türlü riski göze alarak gidiyorum.” Dedim ve gittim. Bu hareketimin sıkıntısını o zaman için yaşadım. Ama şimdi gönlüm ve kafam rahat…

Hoş acı, tatlı, güzel, çirkin zamanında yaşananların hepsi mazi oldu, geldi geçti. Seçim oldu kazanan kazandı, kaybeden kaybetti. Zaman içinde o zaman iftar yemeğime gittiğimden, rakip listede olduğu için, dost için dosta kızılmayacağını idrak edemediği için zamanında takaza yapan birçok abimiz ve kardeşim, yıllar sonra:  “abi o zaman sana ayıp etmiştim deyip özür diledi”. Kimisi ile de bir şey olmamış gibi unutuldu gitti.

 

Burhan Temiz’in süresi geldi, il genel meclisi üyeliğini, Çanakkale’nin ilk il genel meclisi başkanlığını yüzünün akı ile hayırla yâd edileceği bir sürü hizmeti ile geride bıraktı. Ben de emekliye ayrıldım. O zaman Burhan Temiz ile siyasetin içinde olan kimisi ahirete irtihal etti. O zaman aktif siyasetin içinde olanların bir çoğu siyasetten el etek çekti. Kısacası hepimiz unumuzu, eledik, eleğimizi de duvara astık.

 Burhan Temiz ile ilişkilerimiz ailece kesintiye uğramadan saygı sevgi içinde devam etti, Allah ömür verdikçe de inşallah devam edecek.

 

 “Hoş Seda” yazı dizisi, üzerinde düşünülmüş, eskiden özel olarak notları tutulmuş hazırlığı yapılış üzerinde düşünülmüş bir çalışma değil. Amatörce spontane bir fikir ile başladı.

Günümüz tabiri ile organik, yapmacıktan uzak, aktif görev hayatımızda olsa belki de değişik anlamlar yüklenebilecek iken şimdi doğal anlatım ile gönlümüze dokunmuş güzel insanların hayatımızda bıraktıkları “Hoş Seda’ları yâd etmek istiyoruz.

 Paylaştığım isimler ünlüler geçidi olmayacak tabi ki… Zaman zaman, Başbakan Yardımcısı, Bakan, görevde olmayan Vali ve Kaymakam gibi makam ve mevkii sahibi,  ünlü olan kimselerle yaşadıklarımızı da anlatacağız. Ama zaman zaman dağdaki bir çoban, köydeki bir muhtar, müftü, imam, yereldeki bir siyasetçi ile yaşadığımız “ Hoş Seda’ları elimizden geldiği, dilimizin döndüğünce sizlere aktarmaya çalışacağım.

 

Amatörce, çok büyük iddiaları olmadan spontane başlanmış yazı dizisinin şimdiye kadar yayınlananlarından kötü dönüş olmadı. Ciğerimi yaktın diye dönen ve birçok olumlu görüş bildirenler oldu. Hatamız olursa her zaman telafi etmeye, yanlıştan dönmeye hazırım.    

 

Evet, dostlar, Çanakkale’nin ilk İl Genel Meclisi Başkanı Burhan Temiz ile de hayatımız kesişti. Hayatımızda “Hoş bir seda” bıraktı.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.