SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Yazıyorum (02.06.2020)

Yazının Giriş Tarihi: 02.06.2020 09:19

 

Aslında siyaseti yerel ve genel diye birbirinden ayırmak mümkün değildir. Yerel ve genelde yaşanan ve gelişen bütün siyasi olaylar domino etkisi ile ülke siyasetinin bütününü etkilemektedir.

 

Son yerel seçimlerde halk, çeşitli sebepler nedeniyle tercihlerini değişik ve farklı şekilde kullanmayı tercih ettiği için buna bağlı olarak ortaya siyaseten karmaşık bir tablo çıktı. Birçok seçim bölgesinde halk vekâletini,   meclis çoğunluğunu bir partiye, başkanlığı ise başka bir partiye verdi. Bunun neden ve niçinleri çok tartışıldı ve halende tartışılıyor.

 

Mahalli seçimlerde ortaya çıkan bu karmaşık tablo nedeniyle birçok konuda farklı uygulamaları beraberinde getirdi. Ayni zamanda ise hizmette aksamalar olmaya başladı.

 

Şimdiye kadar çok uzun bir süredir yerel seçimlerde aldığı oy nedeni ile hiç sorumluluk almamış, sadece polilist politikalar ve halkın hoşuna gidecek söylemler ile muhalefet yapmayı prensip haline getirmiş CHP, şimdi siyaset ve hizmet üretmek zorunda olduğu için, parti ve şahıs bazında hizmette aksamalar ve kendi aralarındaki değişik görüş ayrılıkları nedeniyle çatışmalar yaşanmaya başladı.

 

Çanakkale İl Özel İdaresi Meclisinde CHP ilk defa çoğunluğu aldı. Konu ile ilgili bir yazımda: Babasının yolundan yürüyen Sadık Göğüsgeren, iğneli fıçı olan İl Genel Meclis Başkanlığını şimdiye kadar ek yerini hiç belli etmeden başarılı bir şekilde yürüttü. Ancak son toplantıda, Gelibolu’da ki RES ile ilgili bir çatlak ortaya çıktı gibi. Bununun aşılıp aşılamayacağını ilerleyen zamanlarda göreceğiz.” diye konun karmaşıklığına dikkat çekmiştim.

 

Çünkü Perşembenin geleceği Çarşambadan belliydi. Olağanüstü toplanan İl Genel Meclisinde CHP Meclis Başkanı Sadık Göğüsgeren ’in de içinde bulunduğu bir kısım CHP’li Üyelerin oyları ile Gelibolu ve Çanakkale’nin diğer birkaç yerindeki RES’e izin çıktı.

 

Bu durum, Çanakkale siyasetinde genellikle CHP’liler arasında sakız gibi çiğnenmeye başladı. Milletin ağzı torba değil. İsteyen, istediğini, aklına geleni, nereye gideceğini düşünmeden konuşmaya başladı.

 

Kimisi RES’e evet diyen CHP’li üyeler istifa etsinler derken, kimisi de ihraç edelime varıncaya kadar konuyu kamuoyu önünde yüksek sesle tartışmaya başladı.

 

Bu tartışmalar malumun ilanı oldu. Genel olarak CHP yerel ve genel olarak tam anlamı ile kaynayan bir kazan. CHP, birçok benzemezin bir araya geldiği, Tuncelili Seyit Rıza’yı kutsayanlar ile ismini dahi duymaya tahammül edemeyen zıt fikirlerin bir arada bulunduğu, sol adına her türlü hizip ve fraksiyonun koalisyon oluşturduğu karmaşık siyasi bir örgüt olduğu için her zaman patlamaya hazır.

 

Bu ve buna benzer çatışma ve parti içi mücadeleler sadece Çanakkale’de yaşanmıyor. Türkiye genelinde CHP’nin mahalli idarelerde, başkan veya meclis anlamında karar veya yürütme sorumluluğunda olduğu bütün il ve ilçeler de durum üç aşağı beş yukarı aynı durumda… 

 

Kılıçdaroğlu; her ne kadar Babacanlara, Davutoğlu’na kiralık vekil ile durumu kurtarmaya çalışıyor olsa da, kiralık vekiller ile değil de, kaybettirmek üzere herkese parti kurdursa dahi taşradan bakıldığında, CHP acısından durum pek iç açıcı görünmüyor…