SON DAKİKA
Hava Durumu

Mangal Yaparken Nelere Dikkat Edelim? (06.07.2022)

Yazının Giriş Tarihi: 06.07.2022 11:39
Yazının Güncellenme Tarihi: 06.07.2022 11:39

Yazın gelmesiyle birlikte mangal sezonu açıldı. Hem birçok danışanımdan hem de çevremdeki insanlardan gözlemlediğim kadarıyla olayın sadece keyfine odaklanmak bazı durumları göz ardı etmelerine sebep oluyor. Ancak ne yazık ki bilinçsizce ateş üzerinde yapılan et türlerinde oluşan kimyasallar DNA üzerinde kalıcı hasar bırakır. Keyifli anlarınızın sağlığınıza zarar vermemesi için dikkat etmeniz gereken birkaç noktayı sizinle paylaşmak istiyorum.

     -   Sucuk sosis gibi işlenmiş etler kolon kanseri riskini arttırır. Bu etlerin pişirilmesinde diğer etlere göre kanserojen madde oluşma riski yüksektir.       

       -Mangal yapımında tavuk ve kırmızı etin direk ateş üzerinde pişirilmesi yerine et ile ateş arasında mutlaka 15 cm olmasına dikkat edin.                         -Pişirme esnasında etlerin yağlarının ateşe damlaması sonucunda meydana gelen duman içerisinde insan sağlığı açısından büyük risk taşır.

       -Zararlı kimyasallardan olan polisiklik hidrokarbonlar ısı etkisiyle etten ayrılan yağın ateş üzerine damlayıp buharlaşarak tekrar ete ulaşması sonucu oluşur.

       -Damlamanın daha az olması için yağsız etleri tercih edin.       

       -Etin üzerindeki yağ tabakalarının etten ayrılması kanserojen bileşenlerin oluşmasını azaltacağından mangalda kullanılacak etten bu kısımları ayırın.       

       -Etin mangalda kalma süresi uzadıkça kanserojen madde oluşma riski artar. Bu nedenle kırmızı ete göre daha çabuk pişen tavuk ve balık gibi beyaz et türlerini seçmeye özen gösterin.       

       -Et yüksek ateş ile temas etmemelidir. Dışları bir anda kabuklaşsa da içleri çiğ kalacaktır. Piştikten sonra da çiğ etlerin tutulduğu kaba kesinlikle pişmiş et ürünleri konulmamalıdır.       

       -Son olarak pişirdiğiniz etleri saatlerce güneş altında bekletmemeye, en kısa süre içinde tüketmeye özen gösterin.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.