SON DAKİKA
Hava Durumu

Kanlı ceket ve Dodurga seçimleri (07.07.2022)

Yazının Giriş Tarihi: 07.07.2022 09:33
Yazının Güncellenme Tarihi: 07.07.2022 09:33

2023 seçimleri öncesinde olduğu için kendi küçük bir belde olmasına rağmen sonuçları önem arz eden Çankırı- Dodurga belediye başkanlığı seçimleri 03.07.2022 Pazar günü yapıldı.

Ismarlama yapılan, yaptıranın siyasi görüşüne göre sonuç çıkan ve kamuoyuna servis edilen kamuoyu araştırmalarına ve anketlerini güvenli bulmadığımı müteaddit defalar dile getirdim.

Bunun yerine Büyükşehir statüsünde olmayan illerdeki her il ve ilçedeki kurulu bulunan, bütün köy muhtarlarının ve il genel meclis üyelerinin üyesi olduğu, her yıl tekrarlanan Köylere Hizmet Götürme Birliklerinin encümen seçimlerini ve zaman zaman çeşitli nedenlerle yapılan ara seçimlerdeki seçim sonuçlarını anketlere göre daha güvenli buluyorum.

Bu nedenle de Çankırı-Dodurga beldesinde 03.07.2022 Pazar günü yapılan seçim öncesinde gelişmeleri Çankırı yerel basınından ve sosyal medyadan takip ederek seçim safahatını izledim.

Çankırı- Dodurga muhafazakâr seçmen tabanına sahip bir belde olduğu için belki bu nedenle belki de aday bulamamaları veyahut ta başka bir nedenle Millet İttifakının üyesi CHP, İYİ Parti, Gelecek ve Doğruyol Partileri bu beldede seçine katılmadı.  Altılı masadan DEVA ve Fazilet seçime katıldı. 

Millet İttifakından seçime katılmayan partiler Fazilet Partisi yerine DEVA Partisini desteklediler.

Seçim sonuçlarını gördükten sonra önemli değil, seçim göstergesi olamaz diye küçümsedikleri Dodurga’ya seçime katılan bütün partiler üst kurdular. Genel Başkanların ve parti kurmaylarının biri geldi biri gitti.

Bunun yanın da seçim çalışması yürüten ve seçime tek bayan aday ile giren Adalet Partisinin kadın çalışanlarının kaldığı misafirhanenin girişine kanlı bir ceket bırakıldığı haberi düştü ki, haberi duyduğum zaman “eyvah...!” dedim… Şimdi yine malum odaklar “kanlı ceket” ten kim bilir kaç tane felaket senaryosu yazacaklar ve laiklikten başlayıp seçim güvenliğinden dem vuracaklar dedim.

Konu ile ilgili yerel ve ulusal birkaç basın yayın kuruluşunda konu haberleştirildi ama Çankırı Valiliği tarafından: “Tehdit iddialarının asılsız olduğunun belirtildiği açıklamada, kanlı ceket ile ilgili inceleme başlatıldığı belirtilerek, “Orta ilçemiz Dodurga Beldesinde, 25 Haziran 2022 günü saat 17.00 sıralarında seçim faaliyeti yürüten Adalet Partisinin kadın çalışanlarının kaldığı misafirhanenin girişine kanlı bir ceket bırakıldığı yönünde ihbar alınmıştır. İhbar sonucunda bahse konu durum nöbetçi savcıya bildirilmiş ve derhal araştırmaya başlanılmıştır. Yapılan araştırmada kanlı ceketi misafirhanenin girişine F.K. isimli bayanın bıraktığı anlaşılmış, F.K., torunları ile beraber küçükbaş hayvan kestiklerini ve dinlenmek için söz konusu misafirhanenin merdivenine oturduklarını beyan etmiş, merdivenin soğuk olmasından dolayı üzerine oturmak için ceketi merdivene koyduğunu ve orada unuttuğunu beyan etmiştir. Adalet Partisi yetkilileri konuyla ilgili herhangi bir şikayetlerinin olmadığını beyan etmişlerdir. Dodurga beldemizde yapılacak olan seçimin güven içerisinde gerçekleşmesi için gerekli tüm tedbirler sürekli ve eksiksiz olarak alınmaktadır” diye yapılan açıklama ile olayın gerçek yüzü anlaşıldı.

Türkiye’nin kader seçimi olan 2023-Haziran’da yapılacak büyük seçime bir yıldan az kaldığı zamandaki seçim hazırlıkların, ittifakların ve aday belirleme görüşmelerinin yapıldığı günlerde Çankırı-Dodurga seçim sonuçları gündeme bomba gibi düştü.

DODURGA SEÇİM SONUCU:

AK Parti %86,81 Diğerleri ,19

AK Parti            :955

Deva Partisi       :23

T. Değişim Parti:14

Memleket Parti: 21

Adalet Parti        :23

Saadet Partisi     :17

Y. Refah Partisi :41

DSP seçime katılmasına rağmen O “Sıfır” oy aldı.

Tabi ki iki bin nüfuslu bir beldedeki seçim sonuçlarına göre şimdiden Haziran-2023 seçimleri için bir sonuç çıkarmak, seçimin galibini ilan etmek mümkün değil ama Perşembe’nin geleceği de Dodurga’da belli oldu gibime geliyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.