SON DAKİKA
Hava Durumu

İHALELİ ÇANTALI PARTİ ONURU(?) (09.03.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 09.03.2021 07:40

Siyasi partilerden istifa etik olmasa da kişisel bir karardır. Ancak kıyısından, köşesinden siyasi gelişmeleri takip edenler ve Ümit Özdağ’ı az buçuk tanıyanlar için bu istifa sürpriz olmayan, beklenen bir gelişmeydi. Eskilerin tabiri ile ise tam anlamıyla “malumun ilanıydı.”  

  Ümit Özdağ; Çanakkaleli ve bu ilin milletvekili olmadığı halde, istifa ederken: “Bana kızacağınıza CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanına, İYİ Parti'yi aşağılayan CHP Çanakkale Belediye Başkanına kızın. Çantalar, makamlar karşılığında İYİ Parti'nin onurunu sattınız. Bunların hepsinin kanıtı var." İddiaları üzerine Çanakkale Belediye Meclisinde başlayan, kamuoyunda devam eden sert tartışmalar yaşanmasına ve Çanakkale’nin yerel siyasi gündeminin bir hayli gerilmesine neden oldu. Çanakkale’de CHP kendi partisi içinde ve ittifak ortağı İYİ Parti ile kırgınlıklar ve sorunlar yaşıyordu. Ümit Özdağ’ın iddiaları ise işin tuzu biberi oldu. 

  

CHP’li Belediye Başkanının İYİ Partili Belediye Meclis üyesine, “bizim sayemizde buradasınız” mealindeki sözleri üzerine meclis toplantısında halkın gözleri önünde yaşanan, sonrasında devam eden tartışma İYİ Partinin içinde büyük tepki toplamış ve parti genel merkezlerinin müdahalesi ile yangın bacayı sarmadan kapatılmıştı.  

 

 CHP teşkilatındaki kırgınlıklar, dargınlıklar,siyasi mücadeleler en ince detayına kadar neredeyse herkes tarafından biliniyor, bu nedenlede bu tür tartışmalar kamuoyundan gizlenemiyor veya gizleme ihtiyacı duyulmuyor. Bu nedenle de parti içindeki hertürlü tartışma ve sürtüşmeler pehlivan tefrikası gibi yerel basında ve halk arasında CHP’lilerin sosyal medya hesaplarında yayınlanıyor/konuşuluyor. Ümit Özdağ’ın iddialardan sonra bu tartışmaların nasıl bir hal alacağını ve nasıl bir seyir izleyeceğini zaman içinde göreceğiz. Yalnız “çanta ve ihale” tartışmalarının Çanakkale’de şehir efsanesine dönüşeceğine emin olabilirsiniz.  

  Aslında Ümit Özdağ’ın iddialarının odağında birinci özne olarak İstanbul olmasına rağmen, özel gayret ile perdeleme nedeniyle ve “candaş” medya tarafından görmezden, duymazdan gelindiği için tartışmaların pas geçildiği dikkatlerden kaçırılmamalıdır. Bütün bu gayretlere rağmen Millet İttifakının ortağı olan İYİ Parti ve HDP çatlağının ilk patlayacağı yer ne Çanakkale ne de Ankara’dır. Millet İttifakının en zayıf halkası İstanbul’dur.  

  İYİ Partide “bizim oylarımız ile buradasınız” söylemine ve ittifak içinde yok sayılmalarına  tabanda tepki çığ gibi büyüyor. Seçmen bazında sabır taşı patladı. Parti yönetimlerinde de saatli bomba misali patladı patlayacak...  

  Son Mahalli İdareler seçimlerinde sandıklardan çıkan sonuçlar bütün partilere ve ittifaklara mesaj niteliğindeydi. Bu seçimlerde halk partilere öyle bir ince ayar çekti ve öğle bir denklem kurdu ki, bütün siyasi partiler politikalarını tekrar gözden geçirmek mecburiyetinde kaldılar. 

  Halk seçimler de meclis çoğunluğunu Cumhur İttifakına, İstanbul ve Ankara başta olmak üzere birçok belediye başkanlığındaki vekaleti ise Millet İttifakının CHP’li adaylarına verdi. 

  Seçmen, AK Partiye toparlan, etrafını sarmış olan içindeki parazitlerden kurtul! Bunları yapmadığında desteğimi çekeceğim uyarısını üzerine AK Parti birçok il ve ilçe de yönetim değişikliğine gitti. 

  CHP’ye de size tam anlamı ile güven duymuyorum. Bu nedenle de meclis çoğunluğunu size vermiyorum, ama şimdilik başkanlık vekaletini; neyi nasıl yapacağınızı, verdiğiniz sözlerin ne kadarını tutacağınızı görmek için şimdilik size emanet ediyorum, anlayışı ile CHP’li adaylara verdi. 

 Sonuç şekil (A)’da görüldüğü gibi... 

 Şekil (B)  yani resmin büyüğü ise  sandıktan çıkacak(?)... 

 

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.