SON DAKİKA
Hava Durumu

 Ahır; kar altında kaldı...  (29.01.2022)

Yazının Giriş Tarihi: 29.01.2022 11:00

 

Şimdi Dolar, Euro, yağ, un ve zeytin ile topyekûn her taraftan gelmeye başladılar...   

 

Şimdilik umduklarını bulamadılar ve tsunami olamadan geri çekildiler... Ama deşifre oldular… 

 

Vazgeçerler mi?  

 

Hayır… 

 

Vazgeçmeyecekler…  

 

Bundan sonra hangi argüman ile geleceklerini, şapkadan hangi renk tavşan çıkaracaklarını hep beraber göreceğiz... “  

Diye tereddütlerimi paylaşmıştım. 

 

Masada kâğıt bitse de bazıları için oyun bitmez derler ya...  

 

Algı ve kaos ve etki ajanlığı ile kurgu yapma konusunda uzmanlaşmış işinin erbabı olan güruhun oyunlarının bitmeyeceği hususuna dikkat çekmek istemiştim... 

 

Her zaman ki gibi yaşananlar bizleri yanıltmadı... 

 

Boşluk buldukları, gedik açabileceklerini ihtimal dahilinde gördükleri her yerden her türlü etki ve algı ajanlığı yöntemleri ile gelmeye devam ediyorlar...  

 

Yalnız mevcut durumdaki gelişmelere baktığımızda bu defa bu konuda nöbet değişimi yaşandığı, sıranın Beyaz Türklere geçtiği intibaını uyandırıyor... 

 

Eskiden yetmez ama evet dediği için karşı mahallede ismi Sazan Aksu’ya çıkarılan, sanatçı payesi elinden alınan Sezen Aksu’nun, eski bir şarkısında söylediği “Hz. Âdem ve Hz. Havva” ile ilgili pespaye saçmalığın tekrar gündeme getirilmesi sonucu konu ile ilgili ilginç tartışmalar yaşandı. 

 

Hala neden ve necini ile ilgili mantıklı bir cevabını bulamadığım, sırrını çözemediğim bu olaydan sonra Sezen Aksu, eski mahallesinde baş köşeye oturtulmasa da gecekondu sokağına kabul edildi. Mahalle tarafından koruma altına alındı, mahallesinde geri alınan sanatçı unvanı kendisine tekrar iade edildiğine dair ilginç gelişmelere şahit olduk.  

 

Benzeri dikkat çekici başka bir olayda Sedef Kabaş’ın “Büyükbaş bir saraya girdiği zaman kral olmaz, o saray ahır olur.” Diye Çerkez Atasözü iddiası ile (Ki Çerkezler atasözünün kendilerine ait olmadığını ifade ettiler) açıkça T.C. Cumhurbaşkanını hedef aldığı için bu sözler hakaret içerdiği için tutuklandı. Bu olaylar üzerine yaşananlar ve gelişmeler nedeniyle ortaya atılan iddialar ile değişik, karmaşık bir hal aldı. 

 

Olayın ana öznesi Sedef Kabaş toplum tarafından çok tanınmadığı veya tanınması istenilmediği için kim olduğu bir hayli merak uyandırdı ama konu hakkında net ve doyurucu bilgiler bulunamadı.  

 

Bu gizemli kişilik gerçekten dikkat çekici idi. Kimse özel tüzel demesin... Kamuoyu büyük laflar edenlerin, halkın %52 oy ile seçtiği Cumhurbaşkanına hakaret etmekte beis görmeyenlerin Ali’mi, Veli’mi, delimi olduğu hakkında bilgi verebilecek adını, soyadını, memleketini, kim olduğu ile ilgili doneleri merak ediyor... 

 

Sedef Kabaş’ın 1968/1970 yılında İngiltere’de Londra Birleşik Krallığında doğduğu... Özel Dost Lisesinde öğrenim gördüğü... Süleyman Sabri Yirmibeşoğlu’nun oğlu Rıdvan Yirmibeşoğlu ile evlendiği, boşandığı veya evliliğinin devam ettiği, özel çocuğu olduğu iddia edilse de kendi ifadesi ile hiç evlenmediği ve çocuğu olmadığı gibi birbirleri ile çatışan bilgiler paylaşıldı. 

 

Sedef Kabaş’ın kendi sitesinde İletişim alanında Dr. unvanı aldığı yazılı olduğu için bu beyanın doğru olduğunu kabul ettiğimizde, söylediği sözün Cumhurbaşkanına hakaret suçu oluşturduğunu ve söylediği sözler nedeniyle tutuklanacağını, daha önceden de Cumhurbaşkanına hakaretten kesinleşmiş ertelenmiş suçu olduğu için tekrarında cezasını çekeceğini çok iyi biliyordu veya unvanı nedeni ile bilmesi gerekiyordu. 

 

Sedef Kabaş bu sözleri üzerine de tutuklandı. Polis aracından inerken de elleri kelepçeli olmadığı halde “ters kelepçe takıldı” imajı verebilmek adına ellerini artistlik bir hareket ile arkaya götürmesi aslında bütün yapılanların planlı bir eylem olduğu tezini güçlendirdi. 

 

İfade vermek üzere savcının karşısına götürülürken “adalete güveniyorum” demesine rağmen, sosyal medyada koordineli bir şekilde “Sedef Kabaş derhal serbest bırakılsın..." Diye paylaşımlar yapılmaya başladı. 

 

Bu gelişmelere paralel Amerikaninsesi.com’da ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklama da:” Gazeteci Sedef Kabaş’ın tutuklanmasından dolayı üzgünüz. İfade özgürlüğü evrenseldir ve bazıları tarafından tartışmalı ya da rahatsız edici olduğu düşünülen sözleri içerse de ifade özgürlüğünün korunması demokrasileri güçlendirir” diye açıklamalar yapılmaya ve istenilen gündem oluşturulmaya başlanmıştı. 

 

Ki hesapta hiç olmayan ve beklenmeyen bir şey oldu. 

 

Ekrem İmamoğlu kar ile yapılacak mücadele kapsamındaki tuzlama olayını yanlış anlayıp, yollarda tuzlama yapacağı yerde Sarıyer'deki balıkçıda İngiltere Birleşik Krallık Ankara Büyükelçisi Sir Dominick Chilcott ve eşi Jane Lady Chilcott ile balık tuzlamayı birbirine karıştırınca gündem değişti.   

Bu arada olan Sedef Kabaş’a oldu; gündemden düştü. Belki birkaç gün daha zorlama ile gündemde kalır ama İstanbul’daki beyaz kâbus, havaalanının çöken çatısı falan derken arada kaynayıp gidecek gibi duruyor... 

Şimdi hem Cumhurbaşkanına hakaretten yargılanacak hem de ertelenmiş cezasını çekecek... 

 

Sonrası mı? 

 

Sonrası, birileri Selahattin Demirtaş, Osman Kavala neden içeride diye sorarken Sedef Kabaş’ın ismi de zikredilecek gibi duruyor. 

 

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.