SON DAKİKA
Hava Durumu

Pandemi döneminde “Covid 19” da çocukların durumu (24.07.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 24.07.2021 11:46

2019 – 2020 Eğitim öğretim yılının 13 Mart tarihinde Türkiye de hayatımıza giren salgın hastalık, biz büyükleri olumsuz etkilediği gibi tüm çocuklarımızı da olumsuz etkiledi.

Çocuklar, her zaman büyüklerini rol model alırlar, pandemi döneminde biz büyüklerin bilerek veya bilmeyerek olumsuz, yanlış davranışları çocuklarımızı etkiledi. Tüm ebeveynler çocukları için doğru olduğunu düşündüğü eğitimi almasını ve evde bulunduğu zaman dilimini doğru değerlendirmesi için belli çabalar gösterdi. Lakin belli bir süre sonra çocukların ev ortamında bulunmaları çocukları ve ebeveynleri yordu. Davranış problemleri yaşanmaya başlandı. Pandemi sürecini sağlık açısından evlerde geçirmek durumunda kalmak belli süre sonrasında, psikolojik ve ruhsal açılardan zorluklar yaşanmasına neden oldu. 

Peki, bu durumdan çocuklar nasıl etkileniyor?

Çocuklar bazı durumları anlamlandırmakta zorlanıyorlar. Nasıl tepki vereceklerini bilemedikleri zamanlar oluyor, yanında bulunan ebeveynlerin tepki ve davranışlarını örnek alıyorlar. Ebeveynler aşırı kaygılıysa, koruyucu tedbirleri abartıyorsa,  çocukların kendilerini güvende ve rahat hissetmeleri zorlaşır.

Çocuklarımıza “Korona virüs “hakkında yaşlarına uygun bilgiler verebiliriz.

  • Maskelerin takılması
  • El hijyenine ve genel hijyen kurallarına dikkat edilmesi
  • Sağlıklı beslenme
  • Mesafe kuralları
  • Aşı olabilen kişilerin aşılarını olmaları
  • Kalabalık ortamlarda çok bulunmak gibi basit kurallarla kendimizi ve çocuklarımızı koruyabiliriz.

 Çocukların içinde bulundukları bu durum hakkında ne düşündüğü ve nasıl hissettiğini ebeveynleri, öğretmenleri ile konuşabildiklerinde kendini daha rahat ve güvende hissedebilirler.

Çocuklarımız pandemi döneminde; teknolojik ürünleri daha çok kullanır duruma geldiler. Telefon, tablet, bilgisayar ve telefon gibi hayatımızı kolaylaştıran, bazı durumlarda bağımlılık oluşturan teknoloji ürünler olarak evlerimizde daha çok yerini aldı.

 

Peki, çocuklar üzerinde nasıl etkileri oldu?

Olumlu etkileri; uzaktan eğitim sürecinde çocuklarımızın eğitimden uzaklaşmadan, öğretmenleriyle görüntülü konuşarak bilgi alışverişi yapabilmeleri çok kıymetliydi. Türkiye de bazı bölgelerde eğitime eşit sevide ulaşamayan çocuklarımız oldu. Bazı bölgelerde çocuklarımız kendi imkânlarıyla yüksek bir yere çıkarak –“ internetti” kullanmaya çalışarak derslerine katıldılar.

Bilgiye hızlı ulaşılabilir olması, teknoloji çağında olmanın verdiği imkânları çocuklarımızın kullanabilmesi çok değerliydi.

Eğitim materyallerini, web araçlarını kullanarak eğitimde düzenlemeler yapıldı.  Eğitim kurumları bu süreci doğru yürütmek için elinde olan imkânları kullanmaya çalıştı. Çocuklar ve ebeveynler bu süreci yönetirken yeni deneyimler yaşadılar.

Pandemi sürecinde;  uzaktan eğitimin çocuklar üzerinde olumsuz etkileri;

Uzaktan eğitim sürecinde çocuklarımız okullarından uzak kaldıkları için, evlerde enerjilerini kullanmadılar. Arkadaşlarıyla birlikte oyunlar oynayarak,  sosyal bağlar kuramadılar. Çocuklarımız okullarını, sınıflarını özlediler. Uzaktan eğitim sürecinde çocuklarımız ve ebeveynler sağlıklı olmak adına çok zor zamanlar geçirdiler.

Ebeveynler çocuklarını dışarıya çıkaramadıkları süreçte, çocuklarına tablet ve telefonla ve bilgisayarda oyunlar oynamasına izin vermek durumunda kaldılar. “Z” kuşağı teknoloji çağının çocukları olarak onlara verilen bu imkânları olumlu değerlendirmekte zorlandılar. 

Çocuklar evde “ uzaktan eğitimi” nasıl buldu.

Çocuklar uzaktan eğitimi çok sevmediler, arkadaşlarından uzak kaldılar, oyunlardan uzak kaldılar, öğretmenlerinin yanına giderek sorularını soramadı, rahat konuşamadılar. Okul bahçesinde koşturamadılar. Derslerini sağlıklı bir şekilde dinleyemediler.  Bazı çocukların interneti yoktu, bazı çocukların dersin yarısında interneti koptu. Bazı çocuklar sesini duyurmakta zorlandı. Çocuklar online eğitimin zorlukları iki dönemde de yaşadılar.  Çocuklar ebeveynleri ile aynı ortamda çok fazla birlikte kaldıkları için aralarında çatışmalar yaşandı.  Çocuklar da tablet ve oyunlar bağımlılık şeklinde ilerlediği için ebeveynler çocuklarıyla çatışmalar yaşadılar.

Türkiye de çocuklar; pandemi sürecinde daha az etkilenebilmesi için çocuklarımızı, daha iyi eğitim ortamlarında buluşturabilmek için el ele vermeliyiz.

Okullar çocuklarla güzel, çocuklar okullarda güzel…

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.