SON DAKİKA
Hava Durumu

Çocukların dilinden (17.07.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 17.07.2021 10:28

Ben bir çocuğum, beni ebeveynlerim istedikleri için dünyaya geldim. Hiç bir çocuğun ailesini, ülkesini, zenginliği, fakirliği seçmek gibi bir seçeneği yoktur, benim de olmadı. Peki, çocuk olmak nedir? Senin bu dünyaya gelmeni sağlayan ebeveynlerin tarafından sevilmek, senin büyümende ve hayatı öğrenmende senin yanında olmalarıdır. Parkta arkadaşlarınla oyunlar oynamaktır. Hayvanları, doğayı sevmek ve farklı olan şeyleri keşfetmektir. Öğrenmek için meraklı bakışlarla çevreyi izlemektir.  Çocuk olmak mutluluktur.

Bazen;

 Çocuksun diye ötelenmemek, çocuksun diye çok şımartılmak, çocuk olduğumda benim de birey olduğumun farkında olmalarını beklerim.  Küçük bir birey olarak dünyaya geliyorum. Ama çok meraklıyım. Öğrenmeye ve keşfetmeye açım. Bana rol model olan yakın çevremi gözlemleyerek öğrenirim.  Çocuk olmak bazen çok zor, imkânları olmayan bir ailenin üyesi isen canının istediğini alamayabilirsin.  Küçük yaşta çalışmak zorunda kalabilirsin. Büyüklerin hep gözü üstündedir. Onlara göre doğruyu yaparsan alkış aferin derler. Yanlış yaparsan kızarlar. İmkânların varsa çocuk olmak biraz daha iyi olabilir. İstediğini alabilirsin. Daha güzel okullarda okuyabilirsin,  çalışmak zorunda değilsindir.

Çocuksun anlamazsın derler, sonra bir bakmışsın kocaman oldun hala benden mi bekliyorsun derler. Aslında biz her şeyin farkındayız, bazen anlamamız zor olsa da büyüklerin değişik hallerini, konuşmalarını...

Büyükler çocuk olmak kolay diye düşünmesin…

Dinlemek, anlayabilmek birbirimizi, çocukların dünyasına yakından bakarak. En basit bir şeyden küçücük bir böcekten korkabilirler. Ya da bir yılan, köpek çıkar, korkusuzca yürür gider yanına severler. Ebeveynler, büyükler,  kendi çocukluğunu içinde yasatıyorsa daha kolay anlar çocuklarını. Çocuk olmak güzeldir aslında, güzellikler bırakırlarsa çocuklara….

 

Mesela;

 Bayramda çocuk olmak çok güzel, harçlıklar, şekerler sevilmektir bayram da çocuk olmak.

Uzakta olan akrabaların bayramda birlikte olması, halamın bayramlarda gelip bizimle kalması çok mutlu ediyor beni. Ailemle iyi vakit geçirebilmek mutluluktur. Köyüme gidip babaanneme ve dedeme sarılmaktır.

 Babaannemin bayram sabahları bize gözleme yapması.  Evde bir tatlı telaş kahvaltı hazırlanması, çocukların ortalıkta koşuşturması. Çocuk sesleri bir müzik gibi şenlendiriyor ortalığı.

Bayram için aldığım ve yatağımın başucunda beklettiğim bayramlıklarımı giyerek hazırlanıyorum. Bayramlaşmaya gitmek için hazırım. Bayramlaştığımız yerlerde bize şeker çikolata para verdiklerinde ve bizi sevgi ile karşıladıklarında çok mutlu oluyorum.

 

 Bayramdır çocukluk.

Bayramlar çocukluğumdur.

Mutlu bayramlar tüm çocuklara ve büyüklere..

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.