SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

21.YÜZYILIN - GELECEĞİN MESLEKLERİ NELER OLACAK? (22.08.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 22.08.2021 13:22

Gelecekte çocuklarımızın secebileceği 21. Yüz mesleklerinden bazılarını araştırıp sizlerle paylamak istedim. Günümüzde bir çok mesleği seçip okumuş bireyler var, lakin çoğu kişi seçtiği mesleği yapamıyor. Çevre mühendisliği okumuş bir birey garsonluk yapıyor. Matematik öğretmeni dönercide çalışıyor. Seçtiğimiz, okuduğumuz alanlarda talep olmadında okunan meslekler ve emekler boşamı gidiyor.
Meslek secerken neye göre seçmeliyiz?
Öncelikle kişinin seçtiği mesleği sevmesi, kişiye getireceği iş imkanları, 4 yıl okuduğun bir lisans programı sonrası sectiğin meslek talep görecek mi?
Kişinin okuduğu mesleği değerlendirmesi ve kendine deneyimler, projelerle nasıl destelediği çok önemli.
Çocuklarımıza meslek seçerken ebeveynler olarak destek olalım, ama ben oğlumun illaki doktor olmasını istiyorum, kızım avukat olacak diyerek değil.
Birlikte meslekleri araştırın, çocuklarımızın yetenek ve becerilerini dikkate alarak onlara detek olalım. Çocuklar kendini baskı içinde görüyorlar, ebeveynlerin beklentisini karşılamak zorunda hissettikleri için.
Biz ebeveynler çocuklarımızın her zaman iyi yerlerde olmasını istiyoruz.
Peki, ne yapalım? Çocuklarımızla konuşalım, hangi mesleği seviyor, neler yapmayı planlıyor, onun fikrinede saygı duyarak dinleyelim ve biz ebeveynlerde önerilerimizi sunalım.
Öğretmenleri ile birlikte göüşerek fikir alışverişi yapın.
Çocuklarımızın da fikirlerine saygı duyalım. İletişime açık olmak çocuk ve ebeveynler için sağlıklı olacaktır.
Geleceğin meslekleri hakkında biraz fikir edinelim!!!
• Çalışma hayatında orijinalite ve yaratıcılık sergilemek
• Diğerlerinin işine yarayacak yeni fikirler geliştirmek, uygulamak ve anlatmak
• Yeni ve farklı bakış açılarına açık ve uyumlu olmak
• Konuşurken ve yazarken düşünceleri ve fikirleri açık ve etkili bir şekilde birleştirip kullanmak
• Farklı takımlarda etkin çalışabilme becerisi göstermek
• Ortak bir amaca ulaşabilmek için gerekli çabayı gösterecek şekilde esnek ve istekli olmak gibi bir çok yetkinliklerin değer göreceği görülmekte.
Yeni teknolojilerin ve dijitalleşmenin hayatımızı dönüştürmesiyle oluşan beklentilerimiz, 21. Yüzyılda, teknolojiyi çok fazla kullanmaya başladığımız, yeni bir döneme geçtik.
İnsan gücü arayışı bazı meslek gruplarına olan talebi artırmakla kalmıyor, gelecekte adlarını sıkça duyacağımız yeni meslekleri de beraberinde getiriyor.
Geleceğin mesleklerinden bazılarına günümüzde aşina olsak da bunlar 5 - 10 yıl önce var olmayan hatta adını bile duymadığımız mesleklerdi. Şimdi ise gelecek hiç olmadığı kadar hızlı geliyor. Bu nedenle mesleki alanınızı seçerken, o işin öngörülebilir gelecekte ne kadar revaçta olacağına, gelecekte en çok kazanacak mesleklerden olup olmadığına dikkat etmek ve becerilerinizi ona göre geliştirmek önemli bir konu.
2030 yılına kadar hayatımıza girecek 10 yeni mesleği sizler için şöyle sıraladık;
1) Veri Bilimcisi
Veri bilimciler bağlı bulundukları şirketlere değer yaratmak amacıyla veriyi uçtan uca analiz eder ve sonuçlarını yönetim ile paylaşıp aksiyon alınmasını sağlar.
2) Yapay Zeka ve Robotik Mühendisi
Yapay zekanın gelişimiyle birlikte, görüntü tanıma, ses, tıp veya siber güvenlik gibi bir çok sektörde faaliyet gösteren şirketlerin yapay zeka alanında yetkin mühendislere ihtiyacının artmasına rağmen yeterli iş gücü halen piyasada bulunmuyor.
3) Alternatif Enerji Danışmanı ve Teknisyeni
Alternatif enerji danışmanlığı verimliliği artırmak ve en doğru yakıtı belirlemekte, alternatif enerji teknisyenliği ise bu enerji kaynaklarının kurulumu, bakım ve onarımı için oldukça talep alan mesleklerden biri olacak.

4) Nesnelerin İnterneti Cihazların Güvenlik/Onarım Personeli
Hayatımızın bir parçası olan bu cihazların bozulması durumunda ise IoT güvenlik/ onarım personellerine ihtiyaç duyacağız.
5) Blockchain Geliştiricisi
Blockchain, şifrelenmiş işlem takibi sağlayan dağıtık bir veri kayıt sistemidir. Blockchain uygulamalı hizmetleri ve ürünleri geliştiren profesyonellerin oldukça revaçta olması bekleniyor.
6) Çöp Mühendisi
Geleceğin meslekleri arasında en ilginci çöp mühendisliği olabilir fakat en etkililerinden de biri olacağı kesin görülüyor. Çöp mühendisliği, dünya nüfusunun ve tüketimin artmasıyla birlikte ortaya çıkan atık sorunu ve bu atıkların doğru şekilde dönüştürülmesi üzerine geliştirilen bir meslek. İnsanlar her yıl 2 milyar tondan fazla atık üretiliyor. Peki, biz bu atıkları ne yapıyoruz? Düzenli olarak çöp depolama alanlarına gömüyoruz. Oysaki söz konusu bu miktar dünyadaki elektrik tüketiminin %10’unu karşılayabilecek potansiyeldeki 4,5 milyar varil petrol eşdeğeri enerji içeriyor. Üstelik bu miktar gelecekte baş edilemez bir noktaya gelebilir. Bu nedenle, atıkların doğru şekillerde dönüştürülmesi gerekiyor. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, Cambridge Üniversitesi ve Stanford Üniversitesi gibi dünyaca ünlü üniversiteler bu çalışmaların bilinçli yapılması için bu alanda uzmanlar yetiştirecek programlar açmaya başladılar bile.
7) Dijital Dedektif
Siber suçların çokça işlendiği günümüzde sistemlerin güvenliğini sağlamak artık son derece önemli hale geldi. Gelecekte bir şirketin var olmaya devam edebilmesi için siber suçlara karşı daha da tedbirli olması gerekecek. Bu nedenle de dijital ortamda bilgi saklama, işleme ve güvenlik konuları hem şirketler hem de bireyler için daha da önem taşıyacak ve bu alanda uzmanlaşmış elemanlara da ihtiyaç oldukça artacak.

8) Risk Yönetimi Uzmanı
Risk yönetim uzmanları, her geçen gün artan rekabet ortamında şirketlerin öne çıkmaları için almaları gereken riskleri belirler, ölçer ve büyük şirketler için öem taşıyan bir meslek olacaktır.
9) Yazılım ve Uygulama Geliştirme Uzmanı
Günümüzde oldukça popüler olan yazılım ve kodlamanın gelecekte daha da öne çıkacağı düşünülüyor. Bu nedenle, yazılım ve uygulama geliştirme uzmanlığı hem günümüzün hem de geleceğin mesleği olarak değerlendiriliyor.
10) Dijital Pazarlama ve Strateji Uzmanı
Dijitalleşme ile şirketlerin online ortamlara taşınması ve sayılarının her geçen gün artması ile şirketler arasındaki rekabet farklı boyutlara taşınıyor. Şirketler bu rekabet ortamında kendilerini öne çıkaracak dijital pazarlama ve strateji uzmanlarına daha fazla ihtiyaç duymaya başlıyor.
Gelecekte olacak mesleklerden bir kaçını kısaca sizlerle paylaştım.
Çocuklarımızın, gençlerimizin kendine uygun ve doğru meslekleri seçerek hayatlarına devam etmeleri için bizlerin desteğine ihtiyaçları var.
Tabi ki çocuklarımızın her aldığı kara müdahale ederek çatışma haline girmeden yanlarında olalım.
Çocuklarımızın ve gençlerimizin hayallerini kurdukları ve istedikleri mesleklerle mutlu başarılı bireyler olarak hayatlarına devam etmelerini dilerim.

Kaynaklar:
https://multinet.com.tr/blog/inovasyon-girisimcilik/gelecegin-meslekleri-nelerdir-2021-sonrasi-populer-olacak-meslekler
https://www.karel.com.tr/blog/yakin-gelecegin-en-populer-10-yeni-meslegi