SON DAKİKA
Hava Durumu

VOLTAİRE, Ne Özelsin.. (21.01.2022)

Yazının Giriş Tarihi: 21.01.2022 09:08

Fransız düşünürü Voltaire (1694-1778), neredeyse bütün hayatı boyunca ya hastaydı ya hastalık hastası.

41 yaşında bir arkadaşına yazdığı mektupta “gene” hastalandığından şikayet etti ve “Birkaç yıllık ömrüm kaldı” dedi. Ama bu mektubu yazdıktan 43 yıl sonra öldü.

Bir şeyleri doğru yapmış olmalıydı ki, insanların  genellikle 40'ına gelmeden öldüğü 18. Yüzyılda, 84 yaşına kadar yaşadı ve bir daha kalkmamak üzere yatağa düşünceye kadar aktif bir yaşam sürdü.

Uzun yıllar kendisi için çalışan Sebastien, Voltaire'in hep “İnsanın sağlığı tamamen kendi ellerindedir. “ dediğini yazdı. “Bunun 3 temel ayağı var:

Ayıklık, Her şeyde Ölçülü Olmak, Hafif Egzersiz Yapmak

Uygun ve sürekli sıvı almalı ve hep basit şeyler yemelidir. “ derdi. Yanında bulunduğum süre içinde onu hep bunları yapar  gördüm. “

Voltaire’in uzun ömrünün sırrı vücudunda değil, kişiliğindedir. Uzun yaşadı çünkü mutluydu. Öğrenmeye meraklıydı. Müthiş zengin olmasına rağmen bir dakikasını boşa harcamadı. Binlerce mektup, yüzlerce sahne oyunu, kitap, makale yazdı. Sürekli misafirler gelirdi evine. Adaletsizliğe hiç tahammülü yoktu. İnsanların hakları olmayan bir dönemde insan hakları için mücadele etti. Kiliseyle, bağnaz rahiplerle yaşam boyu dalga geçti. Ölüm döşeğinde papazlar onu pişmanlık getirmeye, şeytanı lanetlemeye davet ettiklerinde “Şimdi yeni bir düşman kazanmanın zamanı değil. “ dedi..

Bence, Voltaire’in en büyük özelliği yaşamdan zevk almasıydı. “O kadar mutluyum ki utanıyorum. “ diye itiraf etti bir arkadaşına. “Ben neredeysem dünya cenneti oradadır. “ dedi.

Son bir şey daha var, onu unutmayayım:

Hiç evlenmedi!

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.