SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

ÖNCE SİZ. GERİSİ GELİR.. (08.02.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 08.02.2021 08:28

Psikolojik sağlığımızı koruyabilmek için yapmamız gerekenler listesi buradan karşıya köprü olur ancak ben sizin için özetleyiverdim en temel olanları. Saatine 750TL ödediğimiz psikiyatr da size aynı şeyleri söyleyecek, emin olabilirsiniz. ( kendi deneyimlerimle sabit)

*“Hayır” diyememek

Siz ne kadar fedakar, özverili davranırsanız davranın, bir gün, tek bir gün karşınızdakine hayır dediğinizde sizden kötüsü olmayacaktır. Tüm evetleriniz çöpe gidecek, kızılan kişi olacaksınızdır. Bu nedenle daima önce kendi öncelikleriniz sonra karşı tarafa yardım. Bunu mıh gibi yazın kafaya.

*İyi gelmeyen insanları hayatımızdan çıkaramamak

Negatif insanlar tüm modunuzu, enerjinizi düşürür. Kıskançlar, fesatlar, dedikoducular, pesimistler vs..  Bunlar özgüven ve özsaygınızı yitirmenize bile sebep olabilir. Bunlardan biri en yakınımız olsa bile hemen bir sınır, bir mesafe koyalım.

*Geçmişe takılı kalmak

Geçmişte yaşanan tatsız olaylar kafanızı meşgul ediyor ise, plak takılı kalmış, travma atlatılamamış demektir. Bu günde neler sizi mutlu ediyor, huzurlu hissettiriyor, onlara yoğunlaşmaya çalışın. “Geleceğime bakmalıyım”ı tespih edin dilinize.

*Bağımlılık

Bağlı ol ama bağımlı olma. Zaafiyet, acizlik, zayıflıktır bağımlılık. İradeli insan bunu çözer.

*”Onlar ne der” düşüncesi ile yaşamak

Elalem ne der hapishanesi.. Mutluluğunuz asla başkasının ağzından döküleceklere bağlı olamaz. Önce siz! Sizin istekleriniz, beklentileriniz.

*Kendinle vakit geçirememek

Hobileri ile, ibadet ederek, kitap okuyarak, müzik dinleyerek, film izleyerek kendi başına eğlenebilen, vakit geçirebilen insan, olmuş demektir. Bunu başarınca diğer başlıklar otomatikman gelecektir.

En güzel ve verimli sohbet, insanın kendi ile yaptığı sohbettir. Çünkü bu sohbetin sonunda kazanan hep kendiniz olursunuz.

Önce siz..! Gerisi gelir..