SON DAKİKA
Hava Durumu

NEREDE O ESKİ BAYRAMLAR.. (17.05.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 17.05.2021 12:30

Tatlı bir telaş alırdı ev ahalisini. Bayramlıklar alınır, şeker, kahve, lokum, likör alınır, baklavalar açılırdı. Temizlenmeyen tek nokta kalmayıncaya kadar ev kırklanır, adına da “bayram temizliği” denirdi.

Bayram sabahı erken kalkılır, evin erkekleri bayram namazından döndükten sonra mükellef bir kahvaltı yapılırdı. Bayramlıklar giyilir, büyüklerin elleri, küçüklerin gözleri öpülürdü.

Aile büyüklerinin olduğu evde büyüdüğümden, ilk gün gelen-gidenden dünyamızı göremezdik.

İkinci gün itibari ile bayram ziyaretlerine çıkılırdı. Gidilen evlerdeki ikram tatlılar sonucu şeker komalarına girilmezdi, bu akıldan bile geçirilmezdi.

Orta sehpalardaki envaiçeşit sigaralar, tatlılar, şekerler, çikolatalar ikram edilirdi, kahve olmaz ise olmazdı, yanında lokum ve likör ile.

Ziyaretine bayramlaşmaya gidilmeyenler üzülüp, darılırdı.

Çocukların kapı kapı dolaşıp şeker topladığı, harçlık aldığı günler çok eskilerde kaldı. Toplanan harçlıklarla neler alınmazdı.. Bayramlar en çok çocuklara güzeldi.

Şimdilerde durum biraz farklı, herkes bayramları farklı imgeler oldu. Yoğun iş tempoları sonucu yorulanların yaptığı tatil programları, araya giren mesafeler, gelişen teknoloji beraberinde bu geleneklerimizi unutturdu.

Büyüklerin arap sabunu kokan evlerini, toplanan şekerleri, öpülen ellerden alınan harçlıkları ve mis kokulu mendilleri, bayramlık kırmızı ayakkabıları ve en önemlisi birlik-beraberlik olgusunu ve daha nice bayram geleneğini özlüyor ve özleyeceğiz.

Bu sene ki bayrama kadar “nerede o eski bayramlar” diye hayıflanan büyüklerimiz, telefon konuşmaları ve görüntülü aramalar ile yetinmek durumunda kalınca, “her geçen gün bir öncekini aratıyor”‘a bağladılar mevzuyu..

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.