SON DAKİKA
Hava Durumu

MUTLULUK bir SEÇİMdir..

Yazının Giriş Tarihi: 05.08.2022 09:59
Yazının Güncellenme Tarihi: 05.08.2022 09:59

Jerry,çevresindekilerin çok sevdiği insanlardan biriydi. Keyfi her zaman yerindeydi. Her daim olumlu konuşurdu. Biri nasıl olduğunu sorduğunda “Bomba gibiyim. “ diye cevap verirdi. Yanında çalışanlardan biri, o gün, kötü bir günündeyse, Jerry yanına koşar, duruma nasıl olumlu bakılacağını anlatırdı.

Bir gün kendisine bunu nasıl başardığını sordum. Cevabı “Her sabah kalktığımda kendi kendime, Jerry, bugün iki seçimin var: Havan ya iyi olacak, ya kötü, derim. Havamın iyi olmasını seçerim. Kötü bir şey olduğunda gene iki seçimim var: kurban olmak ya da ders almak. Ben ders almayı seçerim.

Hayat seçimlerden ibarettir. Her durumda bir seçim vardır. Sen, havanın, tavrının iyi ya da kötü olmasını seçersin. Yani sen, hayatını nasıl yaşayacağını seçersin! “

Bu sözler beni oldukça etkiledi. Uzun yıllar Jerry’i görmedim fakat ben de talihsiz olaylara dövünmek yerine, seçim yapmayı tercih ettiğimde hep onu hatırladım..

Yıllar sonra, Jerry’nin başına çok tatsız bir şey geldi. Soygun için gelen hırsızlar, paniğe kapılıp Jerry’i delik deşik etmişler. Ameliyatı 18 saat sürmüş, haftalarca yoğun bakımda kalmış.

Ben onu olaydan 6 ay sonra gördüm. Nasıl olduğunu sorduğumda, “Bomba gibiyim. “ dedi. Olay sırasında nasıl hissettiğini sorduğumda, “Yerde yatarken, iki seçimim var diye düşündüm. Ya yaşamayı seçecektim ya ölümü.. Ben yaşamayı seçtim.

Hastanede bana hemşire bağırarak herhangi bir şeye alerjim olup olmadığını sordu. Ona var, dedim. Benim kurşunlara alerjim var! Beni bir canlı gibi ameliyat edin, otopsi yapar gibi değil... Çünkü ben yaşamayı seçtim..!

Doktor ve hemşireler gülmeye başladılar. “

Her gün, hayatımızı dolu dolu yaşamayı seçme şansımız ve hakkımız olduğunu ondan öğrendim...

Ve her şeyin kendi seçimimize bağlı olduğunu...    F. B. SCHARTZ

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.