SON DAKİKA
Hava Durumu

KAĞITTAN KALE: MENFAAT (28.01.2022)

Yazının Giriş Tarihi: 28.01.2022 09:33

Zalimliği ile ünlü bir kral, idam cezası verdiği iki mahkumdan birinin canını kendisini çok eğlendirecek bir yolla bağışlamak ister. Sonra iki darağacı kurdurur ve mahkumların ikisinden de, omuzlarına basacakları ve güvenebilecekleri birer kişi çağırmalarını ister.

Bir taraftanda ülkenin bilge kişisini de kendince sınamak istemiştir. Bu yüzden her şey hazır olduğunda yanıbaşına oturtmuştur yaşlı bilgeyi.

Sonrasında mahkumlar kendi seçimleri ve istekleriyle çağırdıkları kişilerin omuzlarına basar ve boyunlarına ipler geçirilir.

Mahkumlardan biri çok güçlü kuvvetli birini çağırmıştır. Diğeri ise kendisinden daha cılız olan arkadaşını çağırmıştır ve onun omuzlarına basmaktadır.

Kral yaşlı bilgeye hangisinin önce yıkılacağını sorar. Bilge kendinden emin cevap verir:

-Güçlü olan çok sürmez, yıkılır efendim.Cılız olanın omuzlarına basan mahkum canını kurtaracaktır.

Bu ölüm-kalım savaşında, güçlü adam yıkılıverir ve omuzlarına basan mahkum darağacında can verir.

Kral yaşlı bilgeye:

-Sen gerçek bir bilgesin! Nasıl bildin olacakları?

Bilge:

-Bunu bilmemin bilgelikle alakası yok. İkisini darağacına çıkarılmadan dikkatle izledim. Biri, çağırdığı güçlü adama bir kese altın verdi. Belli ki canını kurtarabilmek için parayla tutmuştu o güçlü adamı. Diğeri ise uzun uzun sarıldı arkadaşına, birlikte gözyaşı döktüler. Sonra o cılız adam yeminler etti arkadaşına “ölsem yıkılmam. “ diye. Gerçek birer dost olduklarını anladım o anda.. Ben sadece menfaat üzerine kurulan her şeyin çok uzun sürmeyeceğini bildim efendim...

Unutmayalım ki;

Menfaat üzerine kurulan her şey, er ya da geç yıkılmaya mahkumdur..!

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.