SON DAKİKA
Hava Durumu

DERT AĞACI (30.07.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 30.07.2021 09:56

Ankara’da ki evimi yıllarca aynı boyacı boyadı. Bir defasında işteki ilk gününü güçlükle bitirmişti. Arabasının patlayan lastiği onun işe bir saat geç gelmesine neden olmuş, yanlış boya almış ve şimdi de çok eski olan arabası çalışmıyordu.

Onu evine bırakırken yanımda düşünceli bir şekilde oturuyor, endişesi her halinden okunuyordu. Bahçeli bir gecekondu olan evine vardığımızda beni, ailesiyle tanışmam için içeri davet etti. Eve yürürken küçük bir ağacın önünde kısa bir süre durdu, dalların uçlarına her iki eliyle dokundu. Kapı açıldığında adam şaşırtıcı bir biçimde değişti. Endişeli yüzü neşeyle, gülümsemeyle kaplandı. Çocuklarını kucakladı ve eşini yanağından öptü. Bana çay ikram ettiler, sohpetleriyle iyi zaman geçirmeme vesile oldular.

Daha sonra beni arabaya yolcu etmeye gelirken, dokunduğu ağacın dibinde durdum ve dallarına neden dokunduğunu sordum.

“O, benim dert ağacım” dedi.

“İşimde çıkan sorunları, sıkıntılarımı her akşam evime girerken o ağaca asıyorum. Sabahları yeniden onları oradan alıyorum. Ama komik olan bir şey var ki, ertesi sabah onları almaya gittiğimde, astığım kadar çok olmadıklarını görüyorum. “

Pahalı psikiyatrların, dost tavsiyelerinin, okunan psikolojik gelişim kitaplarının veremediğini bir adam ve ağacı vermişti bana. Evime iş sorunlarını taşımadım o günden sonra..

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.