SON DAKİKA
Hava Durumu

Ortak Değerlerimiz (27.07.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 27.07.2021 10:16

Bir de bizi birbirmize bağlayan ortak değerlerimiz vardır. İnsanları bir araya gеtіrеn ortak değerler. Bu değerler mіllet olmanın dа araсıdır. Aslında değişik kаrаkterlerde ve farklı kültürel birikimlеrdеki kіşіlerіn bіr arada оlmasını ѕağlaуacak bağlar toplumsal bütünlük için gereklidir. 

Ortak değerlerimiz derken benim aklıma ilk gelen aslında toplumsal etik davranışlar oluyor. Temel ahlakî değerlerle, adalet, dürüstlük, hak yememe, yalan söylememe, herkese saygı, yardımlaşma, kendisi için istediğini kardeşi için de isteme gibi temel erdemlerle birlikte anlamamız gerekiyor.

Birbirine saygı duymadan hoş görmeden anlayışlı yaklaşmadan, değer kıymet vermeden toplumda büyük sıkıntılar yaşanmaya başlar. Önceliğimiz her zaman topluma tüm değerler için saygı duymak olmalı.

 

Ortak tarih ve kültür mirasımız ise en başta geledir. 

Millet olarak üzerinde yaşadığımız coğrafyanın üzerinde dini, mezhebi, etnik, sosyal ve kültürel birçok aidiyetlerimizi kapsıyor.

Ama bütün bu alt kimlikleri/aidiyetleri birbiriyle kavga ettirmeden barış içinde bir arada tutabilecek ortak bağ ise coğrafyanın vatana dönüşmüş olmasıyla kazanılmış vatan ve vatandaşlık duygusudur.Bunu da hiçbir ayırımcılığa fırsat vermeden eşit bir vatandaşlık hukukunu geliştirerek koruyabiliriz.  Bunu korumakta yıkmakta biz insanların elindedir. Ortak değerlerimizi  yıkılmasına izin vermeden bunları korumayı kendimize görev bilmemiz gerekiyor.

 

Millet olarak aramızda dayanışma ve sosyal merhamet

duygusunun hâlâ devam ettiğini, ne kadar farklı düşünsek de birlikte yaşamayı, aile olmayı kardeşlik ve huzur içinde yaşamayı bilmemiz gerekiyor. Birbirimize saygı duymayı, sevgi göstermeyi inanmayı ve güvenmeyi bilmemiz, anlamımız

gerekiyor özellikle son bir kaç yıl içinde bulunduğumuz durumlar neticesinde.  İnsana sırf insan olduğu için değer vermeyi. Huzur,

güven ve barış içinde hep  birlikte yaşamayı temenni ediyorum.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.