SON DAKİKA
Hava Durumu

Geçmişten Günümüze 31.12.2019

Yazının Giriş Tarihi: 31.12.2019 08:22

1931 yılında İstanbul’da doğmuştur.  Tam adı Zeliha Sevim Burak tır.

Genç yaşta hayata atılarak terzilik mankenlik gibi işlerde çalışmıştır.  “Yanık Saraylar” adlı kitabı ile tanınan Sevim Burak, ilk yazdığı öykü olan “Büyük Günah” gazetelerde yerini almış olsa da," Yanık Saraylar” adlı eseriyle tanınmıştır. . Çeşitli gazete ve dergilerde öykülerini yayımladı.

Öykülerin de yer verdiği kahramanlar, tiplemeler  genellikle, yalnız, umudunu yitirmiş, anlaşılmamış mutsuz kadınlar olarak işlemiştir. Yazar eşitlik ve özgürlük konularına şiirsel bir dille eğilerek dışlanmış ve ezilmiş insanların yanında duran bir yazar haline gelmiştir.

Küçük yaşta  annesini kaybeden  Burak,  çok keman sanatçısı olan Orhan Borar ile evlenmiş ve bu evlilikten, Karaca adında bir çocukları dünyaya gelmiştir.  Evliliğinde sorunlar yaşayan Burak, yazdıkları yapıtları bu dönemde kendine iyi gelmesi amacıyla yönelmiştir. Orhan Borar ile ayrılan yazar, ikinci evliliğini  ressam Ömer Uluç’la yaptı ve bu evlilikten Elfe Uluç adında bir kız çocuk sahibi olmuştur.Yanık Saraylar adlı eseri edebiyat dünyasına ne kadar yakı uyandırsa da, dönemin eserleine göre farklılık göstermiştir. Yazım dili, içerikleri, anlatım tarzıyla edebiyat dünyasında farklılık gösteren eser eleştiri alması ve ilgi görmemesinden dolayı Burak, bu kitaptan sonra on yedi yıl boyunca edebiyattan çekilmiştir. Sevim Burak çocukluğunda geçirdiği kalp hastalığının tekrarlaması sonucu  için 1970’li yıllarda bir tedavi sürecine girmiştir. Ameliyat geçiren Sevim Burak, bu süreçte Ömer Uluç’tan ayrılmıştır. 30 Aralık 1983’te İstanbul’da hayatını kaybetmiştir.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.