SON DAKİKA
Hava Durumu

Geçmişten Günümüze 31.10.2019

Yazının Giriş Tarihi: 31.10.2019 08:16

İsmet İnönü'nün  ortanca oğludur.  Ankara'da doğan İnönü ilk,orta ve lise  Eğitim hayatını Ankara'da almıştır.  Ankara Üniversitesi, Fen Fakültesi'ni okuduktan sonra ABD ye gitmiştir.  ABD de  Teknoloji Enstitüsünde aldığı Yüksek Lisans Eğitimi ile Ankara'ya geri döndüğünde Ankara Üniversitesi'nde  doçentlik ünvanı almıştır. 1958-1960 yılları arasında Princeton Üniversitesi ile Oak Ridge Princeton National Laboratory' konuk araştırmacı olarak bulunan İnönü ÖDTÜ fizik  profesörü olarak çalışmıştır.

1980 yıllarında eğitmenlik hayatını bırakan İnönü siyasete yönelmiştir. Sosyal Demokrasi Partisi'nin kurulmasında öncü olarak partinin genel başkanı olmuş, SODEP ile Halkçı Parti'nin birleşmesinde de büyük rol oynamıştır. İki siyasi parti birleşerek, Sosyaldemokrat Halkçı Parti olmuştur.

Erdal İnönü SHP'nin genel başkanlık ünvanına layık görülmüştür.

İnönü İzmir'de milletvekili seçilerek Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne girmiştir.

Daha sonra yapılan atamalarda ise Dışişleri Bakanı olarak göreve gelmiştir. 2001 senesine gelindiğinde ise Deniz Baykal'ın bazı uygulamalarına sert tepki göstererek Cumhuriyet Halk Partisi'nden ayrılmıştır.

TÜBİTAK, UNESCO ve Türk Fizik Derneği başkanlığında bulunan Erdal İnönü'nün önemli çalışmaları vardır. 

2004 yılında, fizik alanında Nobel’den sonraki en önemli ödül olan Wigner Madalyası’nı alan İnönü, bu ödülü Feza Gürsey’den sonra alan ikinci Türk olmuştur.

Nisan 2006'da kan kanseri teşhisi konan Erdal İnönü, Amerika Birleşik Devletleri'nde bir süre tedavi gördü. Erdal İnönü 31 Ekim 2007 tarihinde kan kanserinden hayata gözlerini yummuştur..

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.