SON DAKİKA
Hava Durumu

Geçmişten Günümüze 30.10.2019

Yazının Giriş Tarihi: 30.10.2019 08:27

Ömer Asım Aksoy

5 Nisan 1898' de Gaziantep'te doğmuştur. Ortaokul ve Liseyi Gaziantep'te okuyan  Aksoy, halep'te Posta ve Telgraf Başmüdürlüğünde Katip olarak çalışmıştır.  Gaziantep'e dönen Aksoy telgraf memurluğuna devam ederken, Ticaret idadesinde Türkçe dersleri vermiştir.  Tıp fakültesine başvuran Aksoy, Gaziantep'te ki direnişe tepkisiz kalamadığı için, okulu bırakıp Antep direnişine katılmıştır.  Hem savaşmış hem de Tıp Fakültesinde öğrendikleri ile savaşta yaralanan yaralılara yardım etmiştir.

Gaziantep Lisesi ve Amerikan Kolejinde Türkçe,matematik öğretmenliği yapmıştır. Halk mektebinde yöneticilik yapan Aksoy, Halk dili gazetelerinde yazarlık,Türk ocağında il genel yazman olarak görevlerde bulunmuştur.

1925 yıllarında memleketi Antep'ten olan Beşire Hanımla evlenmiştir.  Evlendiğinde Hukuk Fakültesine başvurmuştur. Gaziantep'te avukatlık yapmaya başlamıştır. 1935'te Ankara'da TBMM de milletvekili olarak yerini almıştır.  1941’de Atatürk'ün kurduğu Türk Dil Kurumu’nun yönetim kurulu üyesi oldu.  Dil ile ilgisi ve başarısı ortaokuldan beri gelmektedir.

Türkiye'de Halk Ağzından Söz DerlemeSözlüğü ile Tarama Sözlüğü'nü ortaya çıktı. Hem öğretmen kimliğiyle hem de Türk Dil Kurumu'ndaki çalışmalarıyla onlarca gencin, Dil Devrimcisinin başöğretmeni, ustası olmuştur.

Yurtdışına çıkarak, Türk Dil Devrimini ve bu yolda kazanılan başarıları anlatmak için 1971'de Macaristan'a gitti. 

"İmla Kılavuzu" ile Türkçe Sözlük'ün tüm yanlışlarını birer birer ortaya çıkaran Aksoy,  Toplumu ve eğitimcileri yanlışların düzeltilmesi için uyarmıştır.

Türkçe Sözlük'teki yanlışların sergilendiği yazısıyla birlikte şu mektubu gönderdi:

 

"Resmi niteliği bulunan yeni baskı Türkçe Sözlük'teki yüzlerce yanlışın düzeltilmesi için dört yıldan beri ilgililerin dikkatini çekmeye çalışıyorum. Benim yanıldığım sanılıyorsa bunun bildirilmesini de diliyorum. Ne yanlışlıklar savunuluyor, ne de bir düzeltme girişimi görülüyor.

Son çareyi, basınımızın ve değerli yazarlarımızın ilgilenmesinde görerek size, bu çok önemli konuyu özetleyen bir yazı sunuyorum. İçten saygılarımla. 15. 3. 1993"

 Yanlışlar tümüyle düzeltilmiş değildir, ancak ölümüne kadar umudurnu hiç kesmemiş ve Atatürk'ün kurumuna ve kalıtına yapılan haksızlığın bir gün düzeltileceğine hep inanmıştır.

Biri kız, üçü erkek dört çocuk babası olan Ömer Asım Aksoy, 30 Ekim 1993'te, 95 yaşında yaşamını yitirdi.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.