SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Geçmişten Günümüze 30.09.2019

Yazının Giriş Tarihi: 30.09.2019 09:25

Yıllardır adını Mevlana olarak  bildiğimiz felsefeci nin gerçek ismi Muhammed Celaleddin-i dir. Mevlana Afganistan'ın Belh şehrinde doğmuştur. Din,hoşgörü,ahlak, felsefeleriyle tanınana Mevlana Konya'ya yaşamıştır.   Konya'da Mevlana'nın  görüş ve ilkeleri oldukça benimsenmiştir.  Mevlana küçük yaşlarından itibaren felsefe ve din üzerine eğitimler almıştır. zamanla Mevlana ders vermeye hoşgörünün temelini nesillere aktarmaya başlamıştır.

Peki zamanla Muhammed Celaleddin-i ismi halk arasında nasıl Mevlana'ya dönüştüğünü ele alacak olursak; saygınlığı yüksek olan,hoşgörülü ve herkes tarafından benimsenip sevilen insanlara o dönemde efendimiz anlamına gelen Mevlana Ünvanı verilmiştir. zamanla halk dilinde Muhammed  Celaleddin-i  Mevlana ismini almaktadır. Birde bir çoğumuzun bildiği yada bilmediği Rumi eki de vardır. Mevlana'nın tam ismi Mevlana Celaleddin-i Rumi dir. peki bu rumi eki nerden gelmektedir?

Batıdaki Selçuklu topraklarına Rum diyarı denildiğinden dolayı isminin sonuna “Rum-i” (Rum diyarında yaşayan anlamına gelir) eki alır. Mevlana'nın Konya da yazdığı Mesnevî, Fars diliyle yazılmış en büyük şiirlerden biri olarak görülmüştür. Mevlana'nın Doğum tarihi ise 30 Eylül dür. Mevlana ölümü, kötü,umutsuzluk, çaresizlik olarak değilde yeniden doğuş olarak nitelendirmiştir. ölünce Allah'a kavuşacağı düşüncesiyele ölümü yeniden doğmak olarak düşünmüştür.

 

Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin bir sözü;

 “Ben görünen ve görünmeyenim. Uykudaki göz gibi açığım ve gizliyim. Varım ve yokum. Gül suyundaki koku gibi. Söyleyen ve susanım kitaptaki yazı gibi.”