SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Geçmişten Günümüze 29.11.2019

Yazının Giriş Tarihi: 29.11.2019 07:55

 Roma İtalya’da doğmuştur. İlk olarak dilbilgisi eğitimini alan Fermi, matematiğe ve fiziğe olan ilgisini babasının arkadaşı olmuştur. Pisa Üniversitesinde okuyan 4 yıllık mezun olan Fermi, Pisa Üniversitesinden Doktorasını alarak eğitim hayatını tamamlamıştır. Floransa Üniversitesi’nde matematiksel fizik dersleri vermek için İtalya’ya gitmiştir.

Enrico Fermi günümüzde Fermi istatistiği olarak bilinen Pauli parçaçıklarının istatistiğini keşfetmiştir. Roma Üniversitesi’nde teorik fizik profesörü olan Fermi, bu görevinden Nobel ödülü olan Fermi, Amerika'ya göç etmiştir. 1938'de Fermi nötronlar konusunda en iyiydi ve Amerika'da çalışmalarına devam etmiştir.

Amerika Columbia Üniversite'sine fizik profesörü olarak atanmıştır.

 

Nükleer çalışmaları için Chicago Üniversite'sinden profesörlük teklifini kabul eden Fermi, burada yoğunluğunu yüksek enerji fiziğine ve çalışmalarına vermiştir.

Kozmik ışınların kaynağını araştırmaya koyulan Fermi, sonunda kozmik ışınların büyük enerji kaynakları olduğunu gösteren bir teori geliştirmiştir. Fermi 29 kasım tarihinde 53 yaşında kanserden hayatını kaybetmiştir.