SON DAKİKA
Hava Durumu

Geçmişten Günümüze 27.10.2019

Yazının Giriş Tarihi: 28.10.2019 07:59

7 Kasım 1878 tarihinde  Viyana’da zengin, kültürlü bir ailede dünyaya gelmiştir. Babası Avukat,Annesi Amatör müzisyendir. Lise, ailenin sekiz çocuğun üçüncüsü dür. ailesi Yahudi kökenlidir.  Lise, küçük yaşlarından itibaren eğitimlerini en kaliteli, en disiplinli kişilerden almıştır. babası küçük yaşından beri özel matematik dersleri almasını istemiştir.  Lise, kitap okuyarak, piyano çalarak kendi kişisel gelişimine destek olmuştur. 14 yaşındayken ilk okulu bitirmiştir.  üniversiteye hazırlanan Lise, yabancı dil eğitimi almak isterken ailesi yabancı dil eğitimi almasına izin vermemiştir.  Babası Lise'nin Üniversite hayatına çok sıcak bakmıyordu bu yüzden bazı dersleri evde alması gerektiğini düşünerek Lise 'ye  fen derslerini alıp almayacağını sormuştur.  Babası daha sonra Üniversiteye giriş sınavına hazırlanmak için,  Özel eğitmenler tutarak  Lise'nin sınavlara hazırlanmasını sağlamıştır.

Lise Viyana Üniversitesine kaydını yaptırmıştır. Fiziğe olan ilgisinden dolayı fizik alanında yüksek lisans yapmış hatta fizik bölümünde doktora derecesi almıştır.  Artık Lisenin tek hedefi Fizik Öğretmeni olması yönündeydi.  Akşamları Üniversitenin Laboratuvar'ında kalarak araştırmalar yapmıştır.  Berlin Üniversitesine gitmek için araştırmalar yapan Lise, Berlin’in bulunduğu Alman Prusya eyaletindeki üniversitelerde, kadınların üniversite eğitimi almasına izin verilmediğini öğrenmiştir.

 Planck, Meitner’ın bir dönem Berlin’e gelmesinin ve ders almasının kabul edildiğini belirtmiştir. 1907 yılında Lise Meitner Berlin’e gelmiştir. Berlin’de tam 30 sene kalmıştır.

Yetenekli olan Lise, Fizik fakültesi tarafından kabul görülmüş ancak Kimya fakültesi tarafından pekte kabul görülmemiştir.  uğraş ve çabalarına rağmen Kimya Fakültesine yerini almıştır. 1. Dünya Savaşı’na girmiştir. Meitner, savaşın ön hattında röntgen çalışmaları yaparak yaralı askerlere yardım etmiştir. 2. Dünya Savaşı sona erdiğinde, atom bombasının annesi olarak alkışlanmıştır.

Berlin Üniversitesi’nde fizik öğretim görevlisi olarak da görev yapmıştır.

Lise Meitner, 27 Ekim 196 tarihinde Cambridge’de 89 yaşında ölmüştür.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.