SON DAKİKA
Hava Durumu

Geçmişten Günümüze 26.11.2019

Yazının Giriş Tarihi: 26.11.2019 08:26

Adam Mickiewicz 

 

Beyaz Rusya’da doğan Adam Mickiewicz 

Avrupa’da geçirdiği yılların ardından İstanbul’a gelmiştir.

Mickiewicz’in İstanbula gelme amacı Rusya-Kırım Savaşı’ndaki Türk hizmetinde çalışan Polonyalılar ile ilişkileri arttırmak ve onları güçlendirmek amacı vardır.

Kendisini ülkesi için hizmete adamış olan Adam  Mickiewicz, Polonya’nın en önemli şairlerinden biri olarak tanınmıştır.

Polonya Özgürlük Savaşı ve Romantizm Dönemi’nin sembol isimlerinden biri olmuştur Adam Mickiewicz.  Kaleminde  Polonya'nın kurtuluşunu ele alan yazdıklarıyla destek veren Mickiewicz , yazdığı ilk eser olan “Gençliğe Od” adlı eseriyle dönemin önde gelen isimlerinden olmuştur.

 

Ülkesini, yaşadığı toprakları her daim ele alan Adam Mickiewicz ,“Polonya Ulusunun ve Polonya Hacılığının Kitapları”nda Ülkesinin insanlık tarihine kattığı değerleri dile getirmiştir.

 

Polonya da hayatını devam ettirmiş ancak Çar'a komplo kurduğu gerekçesiyle hapsedilmiştir. Rusya’nın iç bölgelerine sürgüne gönderilen Adam, öğretmenlik yaparak hayatını geçirmiş ve aynı zamanda,Odessa’da yaşayan şair olmuştur.

İstanbul'a yerleşen Adam, İstanbul’da yayılan kolera salgınından hayatını kaybetmiştir.

 Adam Mickiewicz’in son sözleri şöyledir; “İstanbul’da, koleradan öleceğimi bilseydim, yine buraya gelirdim. Çünkü bu benim görevimdi. Ben, Fransa’da bir ilim akademisinin umumi katibi olmaktansa, bir Türk taburunun katibi olmayı tercih ederim.”

 

26 Kasım 1855 tarihinde İstanbul Beyoğlu semtindeki evinde hayatını kaybetmiştir.

Tarlabaşı’ndaki evi, şairin ölümünden sonra Polonya Kültür ve Sanat Bakanlığı ile işbirliği yapılarak müzeye dönüştürülmüştür.

 

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.