SON DAKİKA
Hava Durumu

Geçmişten Günümüze 25.10.2019

Yazının Giriş Tarihi: 25.10.2019 09:10

Aslen Trabzonlu olan Kurşunoğlu, Bayburt Aydıncık ilçesinde dünyaya gelmiştir. Genelleştirilmiş İzafiyet Teorisi" adıyla yeni bir teori ortaya atan ilim adamıdır.  Öğrencilik yıllarında tanıştığı Nejat Veziroğlu sayesinde Miami Üniversitesi'nin Makine Mühendisliği Bölümü’ne Asosye Profesör olarak atanmasında Veziroğlu'nun payı oldukça yüksektir. Miami Üniversitesi'nin  o dönemin rektörü Dr. Stanford; iki Türk profesörünün Miami Üniversitesi’nde ve uluslar arası arenadaki başarılarından dolayı soyadına “oğlu” ifadesini ekleyerek “Miami Üniversitesi’nde üç Türk var: Kurşunoğlu, Veziroğlu, Stanfordoğlu” demiştir. Behram Kurşunoğlu ve  Nejat Veziroğlu'nun arkadaşlıkları çok uzun yıllar sürmüştür. Doktora çalışması sırasında Albert Einstein ile mektuplaşmaya başlayan Kurşunoğlu, Cornell Üniversitesi’nde görev aldığı sıralarda Einstein’ı Princeton’daki evinde ziyaret edebilmişti. Bu buluşmada ettikleri 2 saatlik sohbet ve fikir alışverişi karşısında 2000'li yıllarda  Miami Herald gazetesine edindiği bilgileri yazmıştır.

Kurşunoğlu, daha sonraki yıllarda çekirdek enerjisi konuları ile ilgilenmişti.

Ölümünden yaklaşık bir ay kadar önce Behram Bey hayatını dünyadaki tüm bilim adamlarına kalıcı bir eser bırakmak kaygısı ile İngilizce olarak yazdığı kitabı yayına hazır hale getirmiş, fakat ani ölümünden dolayı bu kitap henüz yayınlanmamıştır.

Prof. Kurşunoğlu’nun eşi Sevda, kızları Dr. Sevil Kurşunoğlu ve Ayda Weiss ile oğlu Dr. İsmet Kurşunoğlu ABD’de yaşamaktadırlar. 2003 yılındaki konferanstan kısa bır zaman önce kalp krizinden vefat etmiştir.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.