SON DAKİKA
Hava Durumu

Geçmişten Günümüze (25.03.2020)

Yazının Giriş Tarihi: 25.03.2020 08:27

 

Edirne doğumlu olan Aydemir, mektebi hayatına başlamış olsa da küçük yaşından itibaren siyasete ilgi duyan bir çocuktu.  Siyasete olan ilgisi onu cemiyetlere yöneltmiş olacak ki Önemli cemiyetlerden olan  İttihat ve Terakki Cemiyeti'ne üye olmuştur.  Edirne de Öğretmen okulunda eğitim görmüştür.  Abisini Sarıkamış'ta kaybeden Aydemir, kendiside I. Dünya Savaşı'nda gönüllü olarak savaşa katılmış ve yaralanmıştır.  Siyaset kadar edebiyatı da yakından takip etmiş ve cephede okuduğu Aydemir adlı romandan çok etkilenmiş olacak ki Soy adı kanunu çıktığı zamanda kendine Aydemir Soyadını almıştır.

Şevket Süreyya Aydemir siyaset alanında komünist fikirleri yaymaya çalışan yazılar yazmıştır.

İşçilerin haklarını her ne kadar savunmuş olsa da,  1 Mayısta Broşür dağıtmasıyla birlikte, birçok ünlü komünistiyle beraber yargılanarak 10 yıl hapse mahkum olmuştur. Zamanla kendini siyasi görüşler üzerinde gelgitlere uğratsa daTürkiye için geçerli düşüncenin Kemalizm olduğu görüşüne döndü.

Şevket Süreyya Aydemir eserlerinde başarılı olmayı başarmış ve geriye güzel tablo yaratacak eserler bırakmıştır özellikler Tek Adam adlı eserinde Atatürk; İkinci Adam adlı eserinde İsmet İnönü 'yü  anlatmıştır.

Şevket Süreyya Aydemir 25 Mart 1976'da Ankara'daki evinde hayatını kaybetmiştir.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.