SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Geçmişten Günümüze 24.11.2019

Yazının Giriş Tarihi: 23.11.2019 14:12

 Türkler'in ilk kullanığı alfabe  Göktürk ve Uygur alfabeleridir.

 İslamiyet'in kabul edilmesiyle birlikte Uygur alfabesi bırakılıp Arap alfabesi kullanılmaya başlanmıştır. Kurtuluş Savaşı’nı kazandıktan sonra, 9 Ekim 1923’te Cumhuriyet’i kuran Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde, 1 Kasım 1928 tarihinde çıkarılan kanunla, Arap alfabesi yerine Latin alfabesinin kullanılmaya başlanmıştır. Yeni harflerin öğrenilmesi ve okur yazarlığın gelişmesi konusunda büyük bir seferberlik başlatılmıştır. 24 Kasım 1928 tarihinde açılan Millet Mekteplerinde yaşlı, genç, çocuk, kadın demeden herkese yeni harflerle okuma yazma öğretilmiştir. Mustafa Kemal Atatürk'ün okuma,yazma,eğitime önem verdiğini, kendisinin çok sayıda kitap okuduğunu tüm dünya bilnemektedir. Atatürk, eğitimin, öğretimin yayılmasından, yaygınlaşmasından yanaydı.  

Mustafa Kemal Atatürk  Büyük devrimcidir, bu sebeple öğretmenleri çok önemsemiş ve kendisi bir asker, bir devrimci, bir devlet adamı olmasına rağmen öğretmenlere gösterdiği saygı her zaman için muazzam olmuştur.  İlk hedef, cumhuriyeti yaygınlaştırmak, öneminin farkına vardırmak, vatansever, eğitimli bir yeni nesil yetiştirmekti. "Gençler cumhuriyeti biz kurduk, onu siz yaşatacak ve idare edeceksiniz" sözü ile Atatürk, nesillerin gelişmesine eğitime verdiği önemi anlayabiliriz. Mustafa Kemal Atatürk  ümidin gençlikte olduğunu savunan, her nesil için sürekli emin olan bir önderdir. Mustafa Kemal Atatürk'ün  birçok alanda yaptığı yeniliklerinden harf  inkılabı olmuştur. Millet mekteplerinde herkesin okuma yazma öğrenmesi hedeflenmiştir. Millet Mektepleri'nin açılışı ile

birlikte Ulu Önder Atatürk'e de Başöğretmenlik ünvanı verilmiştir.

 

Mustafa Kemal Atatürk'ün sözleri 

**********

Öğretmenler!... Cumhuriyet, fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek seciyeli muhafızlar ister. Yeni nesli bu nitelik ve kabiliyette yetiştirmek sizin elinizdedir.

************

Öğretmenler; Yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcilerini, sizler yetiştireceksiniz ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır…

**********

Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden mahrum bir millet, henüz bir millet adını alma yeteneğini kazanamamıştır.

**********

Eğitimdir ki bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da milleti esaret ve sefalete terk eder.

************

Cumhuriyet sizden "fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür" nesiller ister.

 

Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm Öğretmenlerimizin Öğretmenler günü kutlu olsun..