SON DAKİKA
Hava Durumu

Geçmişten Günümüze 24.10.2019

Yazının Giriş Tarihi: 24.10.2019 09:29

Bakırköy doğumlu olan Akın,eğitim hayatında denk geldiği yetenekli ve ilgili müzik öğretmeni tarafından müziğe olan yeteneği,ilgisi keşfedilmiştir.  Osman  Nihat Akının eğitim hayatından mezun oluncaya dek, müzik öğretmeni olan müzik dersleri ve piyano çalmayı öğretmiştir.

küçüklüğünde çok yaramaz ve Haşarı olan Osman Nihat Akın, ailesinin artık onunla başa çıkamayacağını anlaması üzerine Akını yatılı okula vermişlerdir.

ancak müzik Öğretmeni Sadri Bey, bu yeteneğin boşa çıkmayacağından emin bir şekilde Osman Nihat Akını Viyana da en güzel yerlerde müzik eğitimini tamamlamasını genç ve yetenekli bir sanatçı çıkarmayı hedeflemiştir.

Osman Nihat eserlerinde kendine has bir çizgi ele almıştır. Döneminin yetenekli isimlerinden daha farklı bir sanat yönü vardır.  Müzik kabiliyeti yanında Osman Nihat Akının şiir anlamında da oldukça iyi eserleri vardır.

Osman Nihat ne kadar müziği sevse de dedesinin sözleri üzerine iktisat eğitimini bitirmiştir.

Sanatçı gününü hemen hemen piyano başında geçirmeye başlamıştır. İlk bestesi “Ne müşkülmüş seni sevmek, sana yâr olmak” güfteli Suzinâk makamındaki şarkısıdır.

Geniş ansiklopedik bilgisi sayesinde, her konuda yazılar, fıkralar, makaleler yazdığı gibi, kendine has buluşlarıyla Osman Nihat, basın artist kalemlerimizden biriydi. İnandığı davaların müthiş bir savunucusu ve takipçisiydi. Osman Nihat Akın’ın çoğu popüler olmuş, tanınmış ses sanatkârları tarafından plâklara okunmuş, otuz sekiz kadar şarkısı bilinmektedir.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.