SON DAKİKA
Hava Durumu

Geçmişten Günümüze 23.11.2019

Yazının Giriş Tarihi: 23.11.2019 09:13

 1911 yılında Santiago’da doğan Matta, Katolik Üniversitesi’nde mimarlık eğitimi almıştır. Mimarlığa olan ilgisinden dolayı, mimar ve şehir plancısı Le Corbusier için çalışmak üzere  Paris’e yerleşmiştir.

Rusya,İspanya ve İtalya gezileri  yapma fırsatı bulan Roberto Matta, İspanya da Şair lorca ile yolları kesişmiş ve tanışmışlardır.  Kurduğu dostlukların, tanıştığı insanların etkisiyle sürrealizme ilgi duymaya başlayan Matta, Gerçeküstülere katılmıştır.

New York'a taşınan Matta, bir çok Amerikalı sanatçıyı etkilemiştir.  New York'a gelen Matta, sebebini bilmediği şekilde, Gerçeküstüler ile arası açılmıştır.

Tekrar Paris'e dönen Matta,  burada UNESCO için siyasal içerikli bir duvar resmi yapmıştır.

yapıtları giderek siyasal konulu olmaya başlamıştır.  Yaptığı siyasal içerikli duvar resimleri, yaptıları Gerçeküstülerce onaylanmıyordu ve Gerçeküstü grubundan tamamen uzaklaştırılmıştır. Bunun üzerine Matta Güney Amerika'ya dönmüştür.

Matta, otomatizm tekniği ile,  böcek ve amip benzeri biçimler yaratmıştır.

Vahşi doğanın bilincine varan Matta,  Meksika'ya yaptığı gezinin ardından vahşi doğayı ile alan resimler çizmeye başlamıştır.  Giderek değişen çağda Matta'nın da görsel görüşü değişmiştir.

Eserlerinde geometrik yapılara yer vermiştir.  İnsan ve makineyle ortak yaşam olduğunu, teknolojinin insanın teknoloji içinde nasıl yalnızlaştığını eserlerinde  ele almıştır. Roberto Matta, 23 Kasım tarihinde hayatını kaybetmiştir.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.