SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Geçmişten Günümüze 22.12.2019

Yazının Giriş Tarihi: 21.12.2019 17:41

 Ankara doğumlu olan, Özdemir Asaf, Cumhuriyet dönemi Türk şairlerdendir. Asıl adı Halit Özdemir Arun'dur. Hukuk Fakültesi,İktisat Fakültesi'ne ve Gazetecilik Fakültelerinde eğitim almıştır.

İlk yazısı Servet-i Fünun, Uyanış dergisinde yayınlanmıştır. 

Özdemir  Sabahat Hanım ile evlenmişler ve seda adından bir kız çocukları dünyaya gelmiştir. Özdemir Asaf, şiirlerini babasının adı Asaf’ı kullanarak yazıyordu. Özdemir Asaf, “r” harflerini telaffuz etmekte zorluk çektiği de bilinmektedir.  şiirlerinde genel olarak İnsan ilişkilerinde bireysel ve toplumsal ögeleri, sen-ben ikilemi ile kalemine alıyordu. Edebiyatta bağımsız bir şair olarak anılmıştır Özdemir Asaf.

Hepimizin bildiği kulaklarımızın aşina olduğu o şiir Lavinia edebiyatta ve günümüzde asından sıkça söz ettirmektedir. Bu şiirin bir hikayesi olduğunu da söylemeden geçemeyeceğim.

Özdemir Asaf, Lavinia’yı okul yıllarında aşık olduğu bir kız için yazmıştı. Aşkı platonikti. Lavinia, onun karşılıksız aşkının hikâyesi olmuştur. Lavinia adını verdiği Mevhibe Hanım  ile Özdemir Asaf hiçbir zaman bir araya gelmedi..

Özdemir Asaf, akciğer kanserine yenik düşerek hayatını kaybetmiştir.

 

Lavinia

Sana gitme demeyeceğim.
Üşüyorsun ceketimi al.
Günün en güzel saatleri bunlar.
Yanımda kal.

Sana gitme demeyeceğim.
Gene de sen bilirsin.
Yalanlar istiyorsan yalanlar söyleyeyim,
İncinirsin.

Sana gitme demeyeceğim,
Ama gitme, Lavinia.
Adını gizleyeceğim
Sen de bilme, Lavinia.