SON DAKİKA
Hava Durumu

Geçmişten Günümüze 22.11.2019

Yazının Giriş Tarihi: 22.11.2019 08:23

30 Eylül 1936’da İstanbul’da doğmuştur, Alman bir ailenin altı çocuğundan üçüncüsü olan Soysal, Ankara'da kız lisesini bitirdikten sonra, Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi'nde Arkeoloji okumuştur. Şair ve çevirmen Özdemir Nutku ile evlenmiş ve Almanya'ya yerleşmişlerdir.

Türkiye’ye döndüler  ve Korkut adında bir oğlu olmuştur.  Ankara'da kültür merkezi ve radyoda çalışan Soysal, dönemin insanlar üzerinde tedirginliğini,toplumsal ve psikolojik konuları ele aldığı yazılar yazmış ve bu yazılar dergilerde yayınlanmıştır.

 Ankara Meydan Sahnesi’nde Haldun Dormen’in yönettiği “Zafer Madalyası” adlı oyunda tek kadın rolünü oynamıştır. "Tutkulu Perçem" adlı İlk öykü kitabı  1962 yılında yayımlanmıştır.

1965’te oyunda tanıştığı Başar Sabuncu ile evlenmiştir.  TRT’de program uzmanı olarak çalışmaya başlayan Soysal, arkeoloji  bölüm tezini vererek diplomasını almıştır.

TRT Sanat Ödülleri Yarışması Başarı Ödülü’nü aldığı, kadın-erkek ilişkisi ve evlilik temasını işlediği ilk romanı  Yürümek’le beraber güzel bir çıkış yapmıştır Sevgi Soysal.

Anayasa Profesörü Mümtaz Soysal’la, komünizm propagandası yaptığı gerekçesiyle tutuklanmıştır, tutuklanma sebebiyle TRT de ki işinden ayrılmak zorunda  kalan Soysal, birlikte tutuklu kaldıkları Mümtaz Soysal’la cezaevinde evlenmişlerdir.

Siyasal nedenlerle tekrar tutuklanan Soysal, sürgün nedeniyle Yıldırım Bölge’de ve Adana’da kalmıştır. Cezaevinde yazdığı Yenişehir’de Bir Öğle Vakti romanı Orhan Kemal Roman Armağanı’nı kazanmıştır. Defne ve Funda adında iki kızı olan Sosyal, Cezaevinde geçirdiği zamanları derleyip, kitaplaştırmıştır. Kanser nedeniyle bir göğsü alınan Soysal, tedavileri için eşiyle birlikte Londra’ya gitmiştir. Üzerinde çalıştığı  Hoş Geldin Ölüm’ü tamamlayamadan, 22 Kasım 1976’da İstanbul’da hayata veda etmiştir..

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.