SON DAKİKA
Hava Durumu

Geçmişten Günümüze 21.11.2019

Yazının Giriş Tarihi: 21.11.2019 09:07

Alman mineroloji bilgini olan Georgius Agricola yirmi yaşında Leipzig Üniversitesi’ne girerek felsefe ve filoloji okumuştur. Dönemin Latince geleneğine uyan Agricola , Georg Bauer olan adını Georgius Agricola olarak Latinceye çevirmiştir. farklı okullarda Latince ve Yunanca Eğitmenliği yapmıştır.  Sistematik minerolojinin temellerini attığı için, "minerolojinin babası" olarak tanınmaktadır. kuramsal çalışmalar yerine, araştırma ve gözleme dayalı araştırmalar yapması üzerine, çağdaş doğa bilimlerinin ve rönesans  döneminin seçkin bilim insanlarından olmuştur Georgius Agricola. Tıp eğitimi almak isteyen Georgius Agricola Ferrara üniversitelerinde felsefe, tıp ve doğa bilimleri öğrenimi görerek tıp diploması almıştır. klinik çalışmalar yapmak üzere Venedik'e giden Georgius Agricola, bir yayın evinde çalıştıktan sonra, yayınevi’nde, Galenos’un kitaplarını basıma hazırlanmıştır. Agricola’nın ilk kitabı olan Bermannus, sive de re Metallica’nın (Bermannus ya da Metaller Üzerine).

Saksonya ya dönerek hekimlik yapmaya başlamıştır.

Çoğu maden işçisi olan hastalarından edindiği gözlemler ve deneyimlerinin kitaplarına yansıtmıştır.

böylece Georgius Agricola  meslek hastalıkları hekimliğinin başarlarından dolayı kurucularından sayılmasını sağladı. Hekimliğinin yanı sıra maden ocakları ve dolaşıp inceleyerek gözleme dayanan bilgiler derlemiştir.

Derlediği bilgiler ve dayanarak yazmaya başlamıştır  Georgius Agricola

 böylece Halkın ona duyduğu saygı, kente belediye başkanı olarak atanmasına ve diplomatik görevler almasını sağlamıştır.

Maden ve madencilik konusunu işlediği eserlerinde, döneminde fosil olarak nitelendirilen madenleri geometrik biçimlerine göre sınıflandırarak minerolojinin temellerini atmıştır. bu gösterdiği başar üzerine halk dilinde artık "minerolojinin babası" olarak tanınmasına sebep olmuştur.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.