SON DAKİKA
Hava Durumu

Geçmişten Günümüze 21.10.2019

Yazının Giriş Tarihi: 21.10.2019 08:47

Manisa Gördes’te doğmuştur. Kardeşleri Mehmet ile Ahmet'in beraber çıkardıkları Vakit Gazetesinde,Hakkı Tarık Us'un yazıları yayınlanmıştır. sanatçı ilk olarak bu dergide yayınlanan yazıları ile tanınmıştır. Gördes'e kaymakam tayin edilen Şair Eşref tarafından Us'un şiirleri oldukça beğenilmiştir.  Şair Eşref Hakkı Tarık Us'un yazdığı şiirleri İstanbul ve İzmir Gazetelerine göndererek basılmıştır.

Hakkı Tarık Us, Hukuk Fakültesine kaydolmuştur.  Fakültede kitap ve basın çevresi oldukça genişlemiştir.

Abisini yanına gide Us, Abisini sayesinde gazetelerde işe girmiştir. Gazetelerde Yazı işleri Müdürlüğü yapan Us, Terakkî Fırkası’na olan yakınlığından dolayı Hakîkat gazetesinin yönetimi için Eskişehir’e gönderildi. Bir yıl Eskişehir’de çalıştıktan sonra İstanbul’a döndü.

İstanbul Lisesinde başladığı öğretmenlik hayatı aralıksız 10 yıl sürmüştür. Tek parti iktidarı döneminde milletvekilliği yapmasına rağmen birçok konuda itirazlarda ve cesur karşı çıkışlarda bulunması dolayısıyla kendisine “mûteriz” lakabı takılmıştır. Dostlarına vefası ve yayın hayatına katkılarıyla tanınan Hakkı Tarık Us 21 Ekim 1956 tarihinde vefat etmiştir.

 

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.