SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Geçmişten Günümüze 20.12.2019

Yazının Giriş Tarihi: 20.12.2019 08:11

20 Ocak 1912’de, Bulgaristan doğumlu olan Hulusi Kentmen, hepimizin bildiği Yeşilçam'ın değerlilerinde biridir. Çocukluğu İzmit'te geçen Kentmen, küçük yaşlarında da şen şakrak bir çocukluk geçirmiştir. Çocukluğunda bu zamanlara kadar hep tanıdığımız sima olan Kentmen, Deniz Astsubay Okulu’ndan mezun olmuştur.  Sinema,sanat, oyunculuk aşkı hiç bitmeyen hep içinde taşıyan Kentmen, Halkevleri'nde tiyatro yapmaya başlamıştır.

ilk aşkı olan Refika Hanım ile evlenmişlerdir. Evlilikleri boyunca birbirlerine hep destek olmuşlar ve volkan adında bir oğulları olmuştur.

Sinema yıllarında "Adile Naşit,Münir Özkul,Kemal Sunal " gibi sevdiğimiz bildiğimi isimlerle aynı sahnede izlemiştik usta oyuncuları.

Sinema hayatı sonrasında Fotoğrafçılık ve müzikte ilgisini çekmeye başlamıştır. Keman çalan Kentmen, torunu aliye'de keman çalmayı öğretmiştir. Usta oyuncu torunu ali ile birlikte TRT’de bir resital vermişlerdir.

Usta Oyuncu Estergon Kalesi”, “Züfikar’ın Gölgesinde”, 1951’de “Barbaros Hayrettin Paşa” adlı sinema filmlerinde rol almıştır.

Yeşilçam’ın tontonu, babacan tavrı ile yüreklerimizi ısıtan Usta oyuncu Hulusi Kentmen, 20 Aralık 1993’te böbrek yetmezliği sebebiyle hayata gözlerini yummuştur..