SON DAKİKA
Hava Durumu

Geçmişten Günümüze 20.10.2019

Yazının Giriş Tarihi: 21.10.2019 08:45

23 Temmuz doğumlu olan sanatçı, Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde dünyaya gelmiştir.  İlk eğitim hayatına Çanakkale de başlamış olup, Ortaokulu İstanbul'da bitirmiştir. Şiir yazmaya çok küçük yaşlarda başlayan Damar, ilk şiirini 15 yaşında yazmıştır. Yazdığı şiir Edirne'de Akşam bir dergide altına Harika Çocuk notu düşülerek yayınlamıştır.  ilk şiiri oldukça ilgi görmüştür. Hasan İzzettin Dinamo  ilk şiirini oldukça beğenmiş ve Arif Damarı okuduğu ortaokuluna giderek ziyaret etmiştir.

Ankara'da yaşamına devam eden Damar,  bir dergide şiirlerinin yayınlaması üzerine oldukça duyulmuş, isminden sıkça söz ettirmiştir. Şiirle yakından ilgilenen damar Atatürk Orman Çiftliğinde Memurluk görevi yapmıştır. Askerliğini Sivas'ta yapan Damar askerliğini bitirdikten sonra İstanbul'a geri dönmüştür. Siyasete atılmaya başlayan damar Komünist parti öncülüğünde çıkartılan derginin yönetiminde bulunmuştur. Bu dergide yayınladığı şiirinde  gizli örgüt olduğu suçlamasıyla tutuklanmıştır. 2 yıl  cezavinde kalan Damar'ın delil yetersizliğinden dolayı beraatine karar verilmiştir.

Arif Damar, 20 Ekim 2010 tarihinde saat 03.00'da, kaldırılmış olduğu Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde kalp yetmezliği sonucu yaşamını yitirdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.