SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Geçmişten Günümüze 18.11.2019

Yazının Giriş Tarihi: 18.11.2019 08:46

 Eşref Üren 1897’de İstanbul’da doğmuştur. Babası Bursa’ya sürgün gönderilince, Üren eğitim hayatına Tarım Okulu’nda devam etmiştir. Meşrutiyet dolayısıyla aile dağılmıştır ve  geçim zorluklarıyla karşılaşmıştır Eşref Üren. 1916’da teğmen rütbesiyle orduya katılan Üren, Mütareke’den kısa bir süre önce Çanakkale’ye gönderilmiştir.

2 Yıl sonra terhis olunca, Sütçülük kursuna devam edip bu kursu bitiren Üren bu mesleğe bir türlü ısınamamıştır. Bursa Tarım Okulu’nda okurken, bir gün İbrahim Çallı‘yı açık havada Yeşil Türbe’nin resmini yaparken izlemiş ve o gün ressam olmaya karar vermiştir.Resime  küçük yaşlardan beri ilgi duymuştur.  O zamanlar Sağlık Müzesi’nin bir köşesinde eğitim yapan Güzel Sanatlar Akademisi  konuk öğrenci olarak kaydını yaptırmıştır.  Dönemin önemli sanatçılarının yanında atölye de çalışmalara katılmıştır.  Okul dışında özel dersler alan Üren, Galatasaray’da düzenlenmekte olan geleneksel sergiye ilk kez katılmıştır. Sergide Afgan kralının, tablosunu satın alması üzerine, kendi olanaklarıyla Paris’e gittmiştir. Pariste kendini bulmaya kişiliğini sanat görüşünü buluncaya kadar Paris'te önemli kişilerin yanında çalışmıştır. Dönüşünde Erzurum ve Sivas Öğretmen Okullarında resim öğretmeni olarak görev yaptı.

Sergilerde eserleri sürekli ödül alınca, 10 Mayıs 1947’de ilk kişisel sergisini Ankara’da Halkevi’ne bağlı küçük galeride açtı. Ankara’da sürdürdüğü öğretmenlik mesleğinden 1955’te emekliye ayrılmıştır.

Genellikle peyzaj ve natürmort türlerine yakınlık duymuştur. Doğada gördüğü ve algıladığı gerçeklikleri tablolarına rahat ve zorlamasız bir uyumla yansıtmıştır Eşref Üren.

Zaman zaman da portre türüne yönelmiştir değerli sanatçı.