SON DAKİKA
Hava Durumu

Geçmişten Günümüze 18.10.2019

Yazının Giriş Tarihi: 18.10.2019 10:01

İstanbul doğumlu olan sanatçı,  ilk öğretim eğitimini İstanbul'da tamamlamıştır. sonra Güzel sanatlar fakültesine girmiştir.  Önemli isimlerin atölyesinde çalışan Dikmen,  Avrupa yarışını kazanarak Paris'e giderek burada kendi sanatsal yönünü geliştirmek üzere eğitimler almıştır.  yurtdışı eğitim hayatı sonrası Kayseri'ye resim öğretmeni olarak atanmıştır. uzun süre Kayseri'de görev yapan Dikmen, atanma sonucu İstanbul Galatasaray Lisesinde görevine devam etmiştir.

Eğitmen olarak devam ettiği yaşamında öğretmenliğinden sonra, heykel ve müze müdürlüğü görevi de yapmıştır. Dikmen'in sanat için çok çaba sarf ettiğini söyleyebiliriz. Sanatın ve sanatçının bilinmesi gelişmesi adına, yurtdışı sergileri,Ankara'da güzel bir konser salonu olması için çok çabalar göstermiştir.

Halil Dikmen Resim yapması dışında resimlerle ilgili oldukça incelemeleri vardır,  eserlerin geometrik ve soyut şekillerden anlamlar çıkarması, eserleri uzun süre inceleme ye alıp eserler üzerinde anlam kazandırıcı incelemeler yapmıştır.

Dikmenin sanat anlayışı savaş,doğa, gündelik yaşam özellikle Türk Kadınlarını ele aldığı eserleri oldukça bilinmektedir.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.